Sağlıklı yaşamın sırları

İşte uzun ve sağlıklı yaşamın sırları..

Sağlıklı yaşamın sırları

Beyin:

Özel egzersizlerle onu da çalıştırın Unutkanlık, günümüzde 7'den 70'e hemen hepimizin sorunu. Uzmanlara göre; eğer içinde yer alan 100 milyar sinir hücresini (nöron) çalıştırılanız, beyninizin formda kalmasını sağlayabilirsiniz. Ne yapabilirsiniz? Bulmaca çözebilir, şiir ezberleyebilir veya yabancı dil öğrenebilirsiniz. Uzmanlar, yönteminiz ne olursa olsun, uzun yıllar sağlıklı kalması için beyninizi her gün en az 30 dakika boyunca çeşitli aktivitelerle zorlamanız gerektiğine dikkat çekiyorlar. Eğer yoğun bir egzersiz programı için zaman bulamıyorsanız, günde en az bir kez gri hücrelerinizi keşif yolculuğuna çıkarmanız gerekiyor. Bunu da dişlerinizi bazen sol elinizle temizleyerek, zihninizde bir resim çizerek veya restoranda yeni bir menü tadarak sağlayabilirsiniz.

1/ 10
Sağlıklı yaşamın sırları

Gözler

Havuç ve kayısı yıpranmayı önlüyor Yaşımız ilerledikçe iki şey göz sağlığımızı özellikle tehdit ediyor: Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen 'glokom' İle makula dejenerasyonu! Bu hastalıklar tedavi edilmediğinde körlüğe kadar varabilen sorunlar oluşturabiliyor. Ne yapabilirsiniz? 40 - 45 yaşlarında iseniz ve risk faktörünüz varsa 2, yoksa 4 yılda bir göz basıncınızı ölçtürmelisiniz; sonuç 22 mmHg çıktığı takdirde doktorunuz tedavi uygulayarak sorunun ilerlemesini durdurabilir. Makula dejenerasyonundan korunmak içinse sofranızda her gün sebze ve meyve, özellikle de luteinden zengin havuç, kayısı veya ıspanak bulundurun. Çünkü yapılan bir araştırma; bu sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan lutein maddesinin yaşlılığa bağlı göz hastalıkları riskini azalttığını ortaya koydu. Ancak ne kadar sağlıklı beslenirseniz beslenin, siz yine de güneş gözlüğünüzü yanınıza almadan sokağa çıkmayın!

2/ 10
Sağlıklı yaşamın sırları

Cilt:

Akıllı maddeler cildi gençleştiriyor 30 yaşından itibaren ilk kırışıkla beliriyor, 40 yaşından sonra da cildimiz kollajen azalmasına bağlı olarak elastikiyetini kaybetmeye başlıyor. Yaşlanmayı önlemek mümkün olmasa da, cildimizin uzun yıllar genç ve pürüzsüz kalmasını sağlamak bizim elimizde! Ne yapabilirsiniz? Cilt sağlığınız için öncelikle sigara tüketiminden ve yoğun güneş banyosundan hemen vazgeçmelisiniz. Çünkü sigara ve ultraviyole ışınları, cildin erken yaşlanmasına yol açıyor. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için sokağa çıkmadan önce en az 30 koruma faktörlü ürünleri cildinize sürmeyi ihmal etmeyin. Her gün cilt tipinize uygun nemlendirici etkiye sahip krem sürmeyi de unutmayın. Örneğin/en üst katmandaki hücreleri aktive eden ve elma, papaya, limon ve şeker kamışında bolca bulunan meyve asitli ürünleri tercih edebilirsiniz. Doğadaki en iyi nemlendiricilerden biri olduğu öne sürülen aloe vera da, cildi yumuşatıp, yeniden canlandırabiliyor. Yosun da içeriğinde bol miktarda bulundurduğu E vitamini sayesinde yaşlanmayı geciktiriyor. Bunların yanı sıra cildinizin nemli kalmasını sağlamak için her gün en az 2 litre su içmeli, gergin bağ dokusuna sahip olmak için de bol bol çilek, böğürtlen ve kırmızı pancar yemelisiniz.

3/ 10
Sağlıklı yaşamın sırları


Karaciğer:

Günde 2 elma destek veriyor Karaciğerimiz, yağ, protein ve şeker metabolizmasını düzenlemek, kandaki şeker miktarını ayarlamak, vücuda su üretmek ve daha pek çok görevini yerine getirebilmek için gün boyunca dur durak bilmeden çalışıyor. Görevlerinden herhangi birini yapamaz hale geldiğinde ise, karaciğer yetersizliği, iltihaplanması ve siroz gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Ne yapabilirsiniz? Öncelikle alkol alımını kısıtlayın. Çünkü uzmanlara göre; alkolü günde bir kadehten fazla tüketmeniz karaciğerin yağlanma riskini artırıyor. Fazla kilolar da karaciğere zarar verebildiği için ideal kilonuza ulaşmalısınız. Bunların yanı sıra, zeytinyağı kullanın ve daha çok sebze - meyveye dayanan Akdeniz veya Ege Mutfağı ile beslenin. Uzmanlar karaciğerinize destek vermek için günde 2 elmayı kabuklarıyla birlikte yemenizi öneriyorlar.

4/ 10