Sakınmanız gereken 12 diyet hatası

Sakınmanız gereken 12 diyet hatası

Sıkı rejimler: Hızlı bir şekilde 10 kilo vermeye karar verdiğinizde ölesiye sıkı rejime girersiniz. Belki planınız başta işe yarayabilir. Günlük kalori alımınızı binin altına indirince kilolarınız erimeye başlar. Fakat az kalori aldığınızda metabolizmanızı yavaşlaması için eğitirsiniz. Diyet bitince kalorileri daha az yakan bir vücuda sahip olursunuz. Genellikle de verdiğiniz kiloları geri alırsınız.

1/ 13
Sakınmanız gereken 12 diyet hatası

Kahvaltıyı atlamak: Sabahları kahvaltı yapmamak kalorileri azaltmanın basit bir yolu gibi görünebilir. Ancak sonuç günün geri kalan bölümü için tam tersidir. Kahvaltı yapmayınca öğleye kadar bir şeyler atıştırırsınız, öyle yemeğinde çok fazla yemek tüketirsiniz, günün geri kalanında daha fazla kalori alırsınız. Bunun yerine protein ve lif açısından zengin sabah kahvaltıları gün boyunca açlığınızı azaltır. Araştırmalar her sabah kahvaltı yapanların sağlıklı bir kiloda olduklarını gösteriyor.

2/ 13
Sakınmanız gereken 12 diyet hatası

Atıştırmalıkların kontrolünü kaybetmek: Belki her yemekte ayrıntılı bir şekilde aldığınız kalorileri sayıyorsunuz, fakat yemek arasındaki atıştırmalıkların hesabını yapıyor musunuz? Yediğiniz bir dilim pasta ya da kek, arada atıştırdığınız bir paket kraker, bir külah dondurma da beslenmenize birçok kalori ekler. Kalori sayımınıza atıştırdıklarınızı da eklemeyi unutmayın.

3/ 13
Sakınmanız gereken 12 diyet hatası

Atıştırmayı tamamen kesmek: Düşüncesizce yediğiniz atıştırmalıklar bel çevrenizin genişlemesine yol açabilir. Ancak yediğiniz atıştırmalıklara dikkat ederseniz bunu önlersiniz. Gün boyunca küçük öğünler ve atıştırmalıklar tüketen insanlar açlığını kontrol etmekte ve kilo vermede daha başarılıdır. Özellikle de protein açısından zengin olan atıştırmalıklar metabolizmanızı yüksek hızda tutmaya yardım eder. Kabuklu kuru yemişler iyi, yüksek proteinli bir seçimdir.

4/ 13