Sigarayı Bırakmanın 15 Yolu

Sigara alışkanlığınızdan kurtulamıyor musunuz? Belki bu yöntemler hayatınızı kurtarabilir...

Sigarayı Bırakmanın 15 Yolu

Beslenme Şeklinizi değiştirin
Huffington Post'un haberine göre; bazı yiyecekler sigaranın tadını daha da cazip hale getiriyor, yapılan araştırmaya göre sigara içenler kırmızı et, kahve, içinde alkol bulunan yiyeceklerle sigaranın daha çok içildiğini söylüyor. Ama süt, meyve suyu ve meyveler sigaranın tadını bozduğu için , bırakmak isteyenlere bunları tüketmeleri tavsiye ediliyor.

1/ 16
Sigarayı Bırakmanın 15 Yolu

Hünnap
Aslında içicilerin yüzde 30'unun canı karbonhidrat çekiyor nikotin değil! Birkaç tablet glukoz alımı bu isteği bastıracaktır. Araştırmacılar hünnapın hem uzun süreli etkisinden dolayı hem de düşük kalorili olduğu için tercih edilebileceğini söylüyor. Hünnapın artık şekeri bile mevcut. Bu da sigaranın şekerden daha zararlı olduğunu ortaya koyuyor.

2/ 16
Sigarayı Bırakmanın 15 Yolu

Biraz Hareketlenin!
Araştırma yapılan kişilerden her gün düzenli egzersiz yapanların sigara bırakma oranının çok daha düşük olduğu ortaya çıktı. Bırakıp da spora devam edenlerin tekrar başlama oranı çok düşükken egzersiz yapmayanların sigaraya yeniden başlama oranı çok yüksek. Egzersiz aynı zamanda depresyonu engelliyor, üzerimizdeki gerginliği alıyor ve kilo kaybına yardımcı oluyor. Exeter Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre sporun düşünsel faaliyetleri de geliştirdiği söyleniyor. Günlük hafif düzeyde bile bisiklete binmenin nikotinden en az 15 saat uzak tuttuğu açıklandı.

3/ 16
Sigarayı Bırakmanın 15 Yolu

Uzak Doğu Sporları
Haftada 3 gün, günde bir saatlik uzak doğu sporlarıyla uğraşanların yüzde 60'ı sigarayı bıraktı. Peki aralarındaki ilişki ne? Sigara içenlerin nefeslerinde anlık bir rahatlama meydana geliyor, bu da sigara içmeyi daha da cazip hale getiriyor. Uzak doğu sporlarının çoğunda da bilinçli olarak nefes alma egzersizleri yapıldığı için sigara etkisi yaratıyor, nefes almak daha kolay hale geliyor. Ve stresi azaltıyor bu sporlar..

4/ 16