Sık rüya görmek hastalık mı?

Kişi çok sık rüya görüyorsa bu, uyku bozukluğunun habercisi olabiliyor

Sık rüya görmek hastalık mı?

Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver, uykunun kişilerde çocukluktan itibaren genetik değişiklik gösterdiğini, yaşın ilerlemesine bağlı uykuda bazı değişimlerin de görülebildiğini söyledi.

1/ 8
Sık rüya görmek hastalık mı?

BEYİN GÜNDÜZ TOPLUYOR, GECE ÇÖPE ATIYOR

Uyku periyotlarının bireylerde 90 dakika olduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, beynin gündüz topladığı her şeyi gece çöpe attığını, yapılan bu ayıklamayı da uykuda yaptığını söyledi.

Bu işlemi bireyin rüya döneminde gerçekleştiğini kaydeden Ünsalver, kişinin çok rüya görmesinin uyku kalitesinde bozukluk olarak değerlendirdi.

2/ 8
Sık rüya görmek hastalık mı?

Yaş ilerledikçe toplam uyku süresinin kısaldığına dikkat çeken Ünsalver, bu durumun bazı kişiler için endişelendirici olsa da bunun doğal sürecin bir parçası olduğunu ifade etti.

Ünsalver 65 yaş üzerindeki kişilerin 6-7 saat uyuduğunu belirtti. Ünsalver, gündüz şekerleme yapanın gece uyku etkinliğinin de azaldığını sözlerine ekleyerek şunları söyledi:

3/ 8
Sık rüya görmek hastalık mı?

YAŞLILAR DAHA SIK UYANIYOR

"Yaşlı kişiler geceleri daha fazla uyanır ve uykuya dalmaları zorlaşır. Uyku sorunları genelde yaşlılarda;uykusuzluk, uyku ile ilgili solunum bozuklukları, uykunun erken ya da geç başlaması, uykuda davranış bozuklukları şeklinde ortaya çıkar.

4/ 8