Süpermarketinizdeki düşmanlar

Süpermarketinizdeki düşmanlar

Süpermarketinizdeki düşmanlar

Ailenize sağlıklı gıdalar almak için gittiğiniz marketlerde gizlenen tehlikeleri öğrenmek sizi şaşırtabilir. İşte dikkat etmeniz gereken tehlikeli bölgeler ve ailenizin sağlığını korumanız için uymanız gereken tavsiyeler.

1/ 11
Süpermarketinizdeki düşmanlar

Nerede o eski kasaplar

Et reyonu

Gizli tehlike: Etimizi, etle ilgili her konuda uzmanlaşmış kasabımızdan aldığınız zamanlar geride kaldı. Lisanssız, eğitimsiz ve gerekli et ambalajlama kurallarının ihmal edildiği küçük birer mezbaha görevi gören süpermarketlerin sayısı giderek artıyor. Böyle yerlerde et ve tavuğun sıkıca mühürlenmesi, çapraz bulaşmadan korunması ve doğru sıcaklıklarda muhafaza edilmesi her zaman mümkün olmuyor. Bu da gıdalarda bakterilerin üremesine fırsat veriyor. Ayrıca bu marketlerde et ambalajlarının içine karbon monoksit pompalanmasına izin veriliyor. Aslında bu işlem zararlı değil. Ama et rafta ne kadar durursa dursun taze görüntüsü veriyor.

2/ 11
Süpermarketinizdeki düşmanlar

Çözüm: Eti, eve getirdikten sonra iki-üç gün içinde tüketin veya anında dondurucuya koyun. Son kullanma tarihine dikkat edin.

3/ 11
Süpermarketinizdeki düşmanlar

Gözünüz termometrede olsun

Şarküteri ve meze reyonu

Gizli tehlike: Bunu duymak istemeyebilirsiniz ama şişe geçirilmiş bütün o tavuk, makarna salatası, meyve salatası gibi sonradan hazırlanmış pratik gıdalar çoğunlukla son kullanma tarihi geçen ve çabucak tüketilmesi ya da atılması gereken ürünlerden yapılıyor. Ayrıca bu gıdalar bir restorandaki gibi hazırlansa da bir restorandaki lisans, eğitim ve denetimden mahrum bir şekilde yapılıyor. Bakteri üremesine fırsat veren bir diğer unsursa sıcaklık. Önceden pişirilmiş yemekler bakterilere kucak açtığından bu ürünlerin belli sıcaklıklarda muhafaza edilmesi çok önemli. Fakat bu sıcaklık yiyeceklerin kurumasına neden olabileceğinden marketler bazen tezgahları serin tutarak bakterilerin büyümesine ve çoğalmasına davetiye veriyor.

4/ 11