Telefon bağımlılığı nasıl geçer?

Akıllı telefonunuzu elinizden düşürmüyor, mesaj veya bildirim gelmemesine rağmen tuş kilidini açıp internete giriyor veya kendinizi whatsapp'te arkadaşlarınızla sohbet ederken mi buluyorsunuz?

Telefon bağımlılığı nasıl geçer?


İşte bağımlılıktan kurtulup akıllı telefonunuzu dengeli kullanmanın ve boş vakitlerinizi daha verimli değerlendirmenin basit yolları:

1/ 6
Telefon bağımlılığı nasıl geçer?

BİLDİRİMLERİ KAPATIN

Instagram'da beğeni aldığınızda, Whatsapp veya Twitter'dan yanıt geldiğinde telefonunuzun ses çıkarıyor olması kısmen yeni bir durum. Fakat bunu hiç sorgulamadan kabul etmek zorunda değilsiniz. Telefonunuza yüklenmiş uygulamaların neredeyse hepsinde bildirimlerin sesi kapatılabilir. Böylece, o uygulamaları ne zaman kullanacağınıza bir başkası değil kendiniz karar verebilirsiniz. Bunun sonucunda da, Whatsapp'i veya Facebook'u günde bir defa kontrol eder halinize geri dönebilirsiniz. Acil durumlarda sizi bulamayanlarsa, eski usül, telefon etmek durumunda kalır.

2/ 6
Telefon bağımlılığı nasıl geçer?

UYGULAMALARI KALDIRIN

Bildirimleri kapatmanıza rağmen telefonunuzdan hala kopamadıysanız, sorunu kökten çözün ve gereksiz uygulamaları hemen kaldırın. İşe, internet üzerinden zaten kullanabilen uygulamalardan başlayabilirsiniz. Sözgelimi, Facebook ve Twitter'a hem telefonunuzdan hem dizüstü bilgisayarınızdan girmeniz şart mı? Pinterest'i kontrol etmek için eve gitmeyi bekleyemez misiniz? Telefonunuzdaki uygulamaların şöyle bir üzerinden geçin ve gereksiz, sizinle her yere gelmesi şart olmayan uygulamalardan kurtulun.

3/ 6
Telefon bağımlılığı nasıl geçer?

UÇUŞ MODUNU AÇIN

Böylece telefonunuzda hala fotoğraf çekebiliyor ve bazı dosyalara ulaşabiliyorken, bildirim almaktan kurtulursunuz. Uçuş modu SMS mesajlarını ve aramaları da engelliyor ama bu bazen ödemeye değer bir bedel olabilir. İnsanların binlerce yıl cep telefonsuz yaşadığı düşünüldüğünde, hiçbir şey tarafından bölünmeden en azından birkaç saat geçirebiliyor olmalısınız.

Uçuş modu, sabah uyandığınızda da etkili olabilir. Hala yorganın altındayken bir dizi bildirimle uğraşmak yerine, güne daha keyifli bir başlangıç yapabilir, dünyayla yeniden bağlantı kurmak istediğinizde uçuş modundan çıkabilirsiniz.

4/ 6