Topuklu ayakkabıyla nasıl yürümeli?

Topuklu ayakkabıyla nasıl yürümeli?

40 yaşındaki Ortodontist Martin Bell, bacak, topuklu ayakkabının yanlış kullanımı dolayısıyla bacak, bel ve eklem ağrıları çeken kadınların şikayetlerine kökten çözüm getirecek bir yöntem buldu ve kadınlara topuklu ayakkabıyla yürümeyi öğretti. Kadınların güzellik uğruna çektiği sıkıntıları dinlemekten bıkmış olduğunu, fakat gördüğü üzere kadınların bu huylarından asla vazgeçmeyeceğini söyledi. Böylece onlara yardım etmeye karar verdi. Bir çok kadına yardım etti ve bütün kadınları uyardı, eğer bacak kaslarını ve duruşlarını kullanmayı bilmezlerse kronik eklem ağrıları çekeceklerini söyledi.

1/ 7
Topuklu ayakkabıyla nasıl yürümeli?

Bell durumu şöyle açıklıyor: "Topuklu ayakkabıyla yürüyen birini gördüğümde ilk dikkatimi çeken şey zayıf diz eklemlerine sahip oldukları ve sırt ağrısı çektiklerini söylemeleri. Hastalarımla çalışırken önce fiziksel güçlerine ve kaslarının sıkılığına bakıyorum. Bacak kaslarımız "şok emici" yani düzgün yürümediğimizde acıyacak türden kaslara sahip.

2/ 7
Topuklu ayakkabıyla nasıl yürümeli?

Mükemmel bir duruş herkes için farklı olabilir, fakat herkeste uygulanabilecek bir kaç temel kural var. Öncelikle kadınlar yürürken dik durmalı, kambur durmamalı, hımbıl hareket etmemeli. Bunlar için bacak ve kalça kaslarınızı kullanmalısınız. Esas problem, eğer önceden bacak kaslarınızı hiç geliştirmediyseniz ve direk topuklu giymeye başlarsanız meydana geliyor. Vücut neye uğradığını şaşırıyor, aynen yeni doğmuş bir bebeği yürütmeye çalışmak gibi, ortaya hoş olmayan, acı verici sonuçlar çıkabilir."

3/ 7
Topuklu ayakkabıyla nasıl yürümeli?

Kadınlar bana topuklu ayakkabıların onlara boy haricinde özgüven kattığını da söylüyorlar. Ben ise onlara giymemelerini değil, sadece giyildiğinde düzgün yürümeyi öğretiyorum."

4/ 7