Tuzlar hakkında hiç bilinmeyenler

Uzman Diyetisyen Emre Uzun, sağlıklı beslenme de önemli rol oynayan ‘’tuz’’larla ilgili bilinmeyenleri yapılan bilimsel araştırmaların ışığında açıklıyor.

Tuzlar hakkında hiç bilinmeyenler

Uzman Diyetisyen Emre Uzun, sağlıklı beslenme de önemli rol oynayan ‘’tuz’’larla ilgili bilinmeyenleri yapılan bilimsel araştırmaların ışığında açıklıyor. Sofra, Himalaya, Kaya ve Deniz Tuz’unun olumlu ve olumsuz etkilerini ve tüketimde nelere nasıl dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Sözcü

1/ 22
Tuzlar hakkında hiç bilinmeyenler

Sofra Tuzu:Diyetisyen Emre Uzun yapılan araştırmalara göre; ‘’Yeraltı tuz yataklarından çıkarılan rafine tuzlar, yapılan araştırmalara göre 84 element içerir. Bu doğal tuzlar rafine edilerek içerisindeki 82 element ve iz elementler alınır. Geriye sodyum-klor kalır. Sonrasında topaklanmasını engellemek için içerisine katkı maddesi eklenerek sofradaki halini alır. İyotlu ve iyotsuz formları da vardır ‘’ diyor.

2/ 22
Tuzlar hakkında hiç bilinmeyenler

İyot vücutta tiroit hormonu olan tiroksinin yapısında bulunur ve tiroit hormonu vücudun enerji harcama hızını etkiler. Diyetisyen Emre Uzun iyotca zengin kaynakların sebzeler, meyveler, deniz ürünleri olduğunu belirtiyor. Yetersizliğine bağlı endemik guatr, boy kısalığı, cücelik, zeka geriliği gibi sağlık sorunları görülebilir.

3/ 22
Tuzlar hakkında hiç bilinmeyenler

Türkiye’de iyot yetersizliği yaygındır. Uzun, 1994 yılında UNICEF birliğiyle ''iyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi ve tuzun iyotlanması'' programı başlatılmıştır. Türkiye’de tuzların iyotlanması zorunlu hale getirilmiştir.1g sofra tuzunda 70 mcg iyot bulunduğunun da altını çiziyor.

4/ 22