Uyku bozukluğundan nasıl kurtulabilirsiniz

Ulusal Uyku Derneği’nin en son yayınlanan Uyku İndeksi araştırmasında, yetişkinlerin yüzde 35’inin uykusunun yetersiz olarak değerlendirildiği belirtildi ve katılımcıların yüzde 25’inin ise kendilerini yenilenmiş olarak uyanmadıklarını açıkladı.İşte yetiş

Uyku bozukluğundan nasıl kurtulabilirsiniz

UYKUSUZLUK: Yüksek stres seviyesi, belirli ilaçlar, kaygı veya depresyondan oluşan uykusuzluğun başlıca belirtileri, uykuya dalmada ve bu uykuyu devam ettirmede zorlanmadır. Çoğu kişi bazı geceler uyuyamayabilir, ancak uykusuzluk sorunu kroniktir. Uzmanlara göre, bir hasta en az 3 aydır uykusuzluk belirtileri taşıyorsa bu hastalığın teşhisi konabilir.

1/ 9
Uyku bozukluğundan nasıl kurtulabilirsiniz

UYKU APNESİ: Her 5 yetişkinden birinde orta seviyede görülebilen uyku apnesi hastalığı, boğazın tamamen ya da kısmen tıkanması sonucu oluşur. Tüm gün uykusuzluk, sabahları baş ağrısı ve aşırı yüksek sesli horlama. Apne gece nefes alıp vermenizin çok kez durmasına yol açar. Apnenin en yaygın tedavi yöntemi pozitif hava yolu basıncı cihazıyla yapılır. Bu makine hastaya sürekli ve sabit olarak hava basıncı uygulayarak uyku sırasında kapanan üst hava yollarını açık tutar.

2/ 9
Uyku bozukluğundan nasıl kurtulabilirsiniz

HUZURSUZ BACAK SENDROMU: Uzmanların kalıtsal olduğu yada bazı ilaçların yol açtığını düşündüğü bu rahatsızlıktan hamile kadınlar da zaman zaman şikayet ediyor. Huzursuzluk hali sadece bacaklara değil ellere de yayılabiliyor. Genellikle geceleri ya da dinlenme zamanlarında oluşuyor. Hasta tekme atabiliyor ya da sadece bir gece içinde ayağını yüzden fazla oynatabiliyor. Nüfusun yüzde 10’unda görülebilen bu sorun, kadınlarda daha yaygındır. Düzenli egzersiz, kafeini azaltmak bu rahatsızlığa karşı çözüm olsa da, ciddi vakalarda ise ilaç tedavisi şart.

3/ 9
Uyku bozukluğundan nasıl kurtulabilirsiniz

REM UYKUSU DAVRANIŞ BOZUKLUĞU: Bu rahatsızlığın sebebi uykudayken motor hareketlerini önleyen beyindeki mekanizmanın doğru bir şekilde çalışmamasıdır. Hastada uyku sırasında ani ve şiddetli hareketler. Bu hastalığa sahip insanların yatakta çırpındığı, yatakta zıpladığı ve ev eşyalarıyla bile mücadele belirtileri görülebilir. Yüzde birden az oranda görülebilen uyku davranış bozukluğuna karşı sıklıkla ilaç tedavisi tavsiye ediliyor.

4/ 9