Uyku efsanelerine kanmayın!

Uyku efsanelerine kanmayın!

Uyku efsanelerine kanmayın!

"Gece uyuyabilmek için gündüz çok yorulmalıyım…" "Sekiz saatlik bir uyku ertesi güne hazır olmam için yeterli…" "Öğleden sonra içeceğim kahve ile çayın gece uykuya dalmama olumsuz bir etkisi olmaz…" Toplumda yerleşmiş olan bu tür ‘uyku efsaneleri’ nedeniyle sağlıklı uykudan uzaklaşıyoruz. Bunun sonucunda da hem kalp krizi, beyin felci, diyabet ve obezite gibi ciddi sağlık sorunlarının gelişme riski artıyor hem de gündüz kendimizi dinç ve aktif hissedemiyoruz. Acıbadem Atakent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uyku ile ilgili toplumda ‘doğru’ bilinen ‘yanlışları’ ve bunların yol açtığı sorunları anlattı.

1/ 9
Uyku efsanelerine kanmayın!

YANLIŞ: Sekiz saatlik bir uyku ertesi güne hazır olmam için yeterli.DOĞRUSU: Uykunun dinlendirici olmasını belirleyen iki faktör, süresi ve kalitesidir. Dolayısıyla sadece uykunun süresinin yeterli olması, bu uykunun sizin için iyi ve yeterli olduğu anlamına gelmez. Nitekim bazı geceler 8 saat veya daha uzun uyumuş olsanız bile ertesi gün kalktığınızda kendinizi hâlâ uykunuzu alamamış hissedersiniz. İşte bu tür gecelerde uykunun kalitesi bozuktur.

2/ 9
Uyku efsanelerine kanmayın!

YANLIŞ: Kaliteli uyku deliksiz uykudur. DOĞRUSU: Biz aslında uykuya daldıktan sonra uykunun kalitesini ancak sabah uyandığımızda anlarız. Kaliteli uykudan kastımız her uyku döneminin yeterli süre ve oranda yaşandığı uykudur. Yani siz aslında gece çok fazla uyanmasanız da, uykuya çabuk dalsanız da, eğer tüm uyku evrelerini yaşamamışsanız uykunuz kaliteli değildir ve sizi güne hazırlamaz.

3/ 9
Uyku efsanelerine kanmayın!

YANLIŞ: Gece iyi uyumak için gündüz çok yorulmalıyım. DOĞRUSU: Yatağa fiziksel olarak ne kadar yorgun girerseniz uykuya dalmanız da o kadar zorlaşır. Çünkü sanılanın tam aksine geç saatte yapılan egzersiz programları ve ağır ev işleri uykuya dalmayı zorlaştırıyor. Bu nedenle, yorucu fiziksel aktiviteleri öğleden önceki saatlerde veya uykudan en az 4-5 saat önce sonlandırmanızda yarar var.

4/ 9