Uykuda 'nefes kesen' 6 hata

Uykuda 'nefes kesen' 6 hata

Uykuda 'nefes kesen' 6 hata

Şiddetli horlama olan uyku apnesi, uyku sırasında tekrar eden nefes durmalarıyla karakterize bir hastalık. En sık 40 yaşta ve kilolu kişilerde görülse de, her yaştaki kişileri, hatta çocukları bile etkisi altına alabiliyor. Uyku kalitesini bozduğu için kişinin hem sosyal hem de iş verimini oldukça düşürüyor. Üstelik dikkat eksikliğinden depresyona, diyabetten obeziteye, hatta kalp krizinden felce kadar birçok ciddi sağlık sorununa da zemin hazırlıyor. Burun tıkanıklığı, burun etlerinin büyük olması gibi etkenler ve polinöropatik, ALS vb. nörolojik hastalıklar Uyku Apne Sendromu’na neden olan hastalıklardan. Aynı zamanda, aslında önlenebilir olan ‘hatalı alışkanlıklarımız’ da, uyku apnesi sendromuyla sonuçlanabiliyor. Peki ama Uyku Apnesi’nden korunmak için hangi alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz? Aile Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Mustafa Bilazer, Uyku Apnesi Sendromu’na zemin hazırlayan alışkanlıkları sıraladı.

1/ 16
Uykuda 'nefes kesen' 6 hata

BU ALIŞKANLIKLAR UYKUDA NEFESİMİZİ KESİYOR!

1. Hatalı beslenmek: Hatalı ve aşırı beslenme sonucunda kilo arttıkça Uyku Apnesi’nin görülme riski de artıyor. Çünkü kilo alınınca dil kökü, yumuşak damak ve yutak kısmında yağlanma ve büyüme oluyor. Buna bağlı olarak hava yolu daralıyor ve Uyku Apne Sendromu gelişiyor.

2/ 16
Uykuda 'nefes kesen' 6 hata

2. Sırt üstü pozisyonda uyumak: En tehlikeli yatış pozisyonu olarak ifade edilen sırtüstü pozisyonu, dilin ve yumuşak damağın geriye sarkarak hava yolunun daralmasına yol açıyor. Bu nedenle uzmanlar yan veya yüzükoyun yatarak uyunmasını öneriyor.

3/ 16
Uykuda 'nefes kesen' 6 hata

3. Aşırı miktarda alkol kullanmak: Bol miktarda ve düzenli alkol alımı boğazdaki dokuların sarkmasına ve bu bölgelerin gevşemesine neden oluyor. Yatmadan önce uzun süre alınan alkol, beyin faaliyetlerinin gücünü azaltıyor ve yeterli oksijenin alınmasını engelliyor.

4/ 16