Uykunuzu kaçıran gıdalar!

Bazı yiyecekler vücudu gece boyunca yorar ve uykunuzu böler. Huzur dolu ve derin bir uyku istiyorsanız geceleri bu yiyeceklerden uzak durun:

Uykunuzu kaçıran gıdalar!

Dondurma: Yağla dolu olan dondurmayı yatmadan yerseniz vücudunuza onu yakması için şans tanımamış olursunuz. Ayrıca dondurmadaki şeker vücudunuza enerji pompalar. Şeker vücudunuzda depolanır ve yağa dönüşür.

1/ 10
Uykunuzu kaçıran gıdalar!

Hamur işi: Bu tür yiyecekler yatmadan önce hızlı ve hazırlaması kolay atıştırmalıklardır, fakat sağlığınız ve gece uykunuz için iyi ideal değildir. Karbonhidratla dolu olan hamur işlerini yatmadan önce yerseniz, yağa dönüşür. Hamur işlerinin çoğunun glisemik indeksi yüksektir. Bu nedenle kan şekeri seviyenizle oynar, uykuya dalmanızı geciktirir ve geceleri uyanmanıza neden olur.

2/ 10
Uykunuzu kaçıran gıdalar!

Kırmızı et: Büyük bir parça kırmızı et yedikten sonra çoğumuzun pantolon düğmeleri açılır, şişkinlik hissedersiniz. Çünkü kırmızı et gece boyunca vücudunuzu zorlayan protein, yağlar içerir. Etin sindirilmesi diğer yiyeceklerden daha uzun sürer. Kırmızı ette uyumaya yardımcı demir ve triptofandan bol miktarda vardır, ancak vücudunuz eti sindirmek için tüm gece çalışmak zorunda kalacaktır.

3/ 10
Uykunuzu kaçıran gıdalar!

Pizza: Midenizin de dinlenmesini istiyorsanız yatmadan önce yağlı, tuzlu pizzadan uzak durun. Vücudunuzun kalan kısmı gibi mideniz de dinlenmeyi sever. Hafif bir yemek olmadığı için pizza uyuduğunuzda midenizin yorulmasına neden olur. Ayrıca pizzanın üstündeki domates sosu asitlidir ve reflü için katalizör görevi görür. Pizzanın üzerindeki yağlı etler ve peynir de mide yanmasını tetikler.

4/ 10