Vişne suyu, uykusuzluğa birebir!

Yapılan bir araştırma, sabah ve akşam bir bardak vişne suyu içen yaşlıların gece daha fazla ve daha iyi uyuduğunu ortaya koydu

Vişne suyu, uykusuzluğa birebir!

ABD’deki Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, sabah ve akşam bir bardak vişne suyu içenlerin, yaklaşık 90 dakika fazla ve daha iyi uyuduğunu gösterdi.

1/ 6
Vişne suyu, uykusuzluğa birebir!

Ortalama 68 yaşındaki katılımcılardan 2 hafta, günde 2 kez vişne suyu içmelerini isteyen bilim adamları, daha sonra aynı katılımcılara vişne suyu içermeyen sıvı verdi. Sabah ve akşam Montmorency türü vişne suyu içenlerin, gece daha fazla (ortalama 84 dakika) ve daha iyi uyuduğu saptandı.

2/ 6
Vişne suyu, uykusuzluğa birebir!

ABD ve Avrupa’da yetiştiriciliği en fazla yapılan vişne çeşidi olan Montmorency’nin uykuyu düzenleyen melatonin hormonu içerdiğini belirten bilim adamları ayrıca, vişnede bolca bulunan triptofan adlı amino asitlerin mutlulukhormonu serotoninin salgılanmasını da sağlayarak uyumaya yardımcı olabildiğine dikkati çekti.

3/ 6
Vişne suyu, uykusuzluğa birebir!

Araştırmanın sonuçları, Amerikan Beslenme Derneği’nin San Diego kentindeki yıllık toplantısında sunuldu. Kronik ağrı, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet ve unutkanlıkla bağlantılı uykusuzluk, 65 yaş ve üzerindekilerinyüzde 23-24’ünü etkiliyor

4/ 6