Vücudunuzu forma sokun!

Bahar yogası ile vücudunu forma sok!

Vücudunuzu forma sokun!

Bahar yogası ile vücudunu forma sok!


Nisan ayında vücudunu forma sokarken, zihin ve ruh dengesi de sağlamak isteyenler için yoga eğitmeni Defne Suman, dokuz farklı duruş öneriyor. Bu hareketleri her gün uygulayarak kaslarınızı sıkılaştırırken, hormonlarınızı dengeleyip metabolizmanızı düzene sokabilir. Bahar depresyonundan uzak kalarak, coşku ve dengeye kavuşabilirsiniz.
Isınma:
Egzersizlere başlamadan önce eklemlerinizi boyundan ayak bileklerine kadar yumuşak dairesel hareketlerle çevirerek ısıtın.

Dağ Pozu
Nasıl uygulanıyor?
Bu ayakta duruş pozisyonunda gözler açık, tek bir noktada sabit, göz kasları, ağız ve boğaz yumuşak olmalı. Nefes alırken nefesin izlediği yolu karına kadar takip edin. Bu pozisyonda 8-16 nefes boyunca durun. Faydası: Nefesi yavaşlatmak, dikkati keskinleştirmek ve zihni sakinleştirmek için ayakta yapılan bir meditasyon pozu. Bu pozda, nefes alma sürecine dâhil olan derin karın kasları; iç organlara masaj yapmaya, sindirimi düzenlemeye yardımcı oluyor.

1/ 9
Vücudunuzu forma sokun!

Belden yana katlanma
Nasıl uygulanıyor?
Nefes verirken ağırlığınızı sol | ayağa vererek, belden sola doğru eğilin. Başınızı çevirip sol omzun üzerinden yere bakın. Nefes alırken kalkın, nefes verirken aynı hareketi sağ tarafa eğilerek yapın, nefes alırken kalkın. Sola ve sağa bu hareketi dört defa tekrarlayın.
Faydası: Omuzlar, göğüs kafesi ve belin iki yanındaki dokuları uyandırmak ve sıkışıklıkları serbest bırakmak, nefes ve hareket koordinasyonu sağlamak için uygun bir poz. Kollarla, arkada öne yatmak yerine, tam yana gitmeye özen göstermelisiniz.

2/ 9
Vücudunuzu forma sokun!

Öne katlanma
Nasıl uygulanıyor?
Elleri sırtta birbirlerine yaklaştırın, nefes verirken belden öne eğilin. Alın dizlere yaklaşırken, ensenizi kıvırıp karnınıza doğru bakın. Nefes alırken, omurları birbirlerinin üzerine oturtarak yavaş yavaş kalkın. En son başınız kalksın.
Not: Bacak arkası kasları kısa olanlar pozu dizleri bükerek yapabilirler. Faydası: Bu poz omurgayı serbest bırakarak uzatır ve sırtı ve bacakların arkasını esnetir. Sindirim sistemi, üreme organları sinir sitemini güçlendirir.

3/ 9
Vücudunuzu forma sokun!

At duruşu
Nasıl uygulanıyor?
At duruşu, Uzakdoğu dövüş sanatları ve Hatha Yoga'da kullanılan temel pozlardan. Bacaklarınızı iki yana açıp dizlerinizi bükerek yere yaklaşın. Yavaş nefes alarak, boğaz ve gözlerinizi rahat bırakarak 1-10 dakika arasında harekete devam edebilirsiniz. Faydası: iç kasların uyanmasını, enerjinin bacakların sıkışmış noktalarından kurtularak bedene yayılmasını sağlar. Sinir sistemini güçlendirdiği için duygusal yapıdaki insanlar için özellikle tavsiye edilir. Karın bölgesinde ısı yaratarak farkındalığı arttırır, sindirimi düzenler

4/ 9