Yazın yapılan en büyük 10 yanlış

Yazın yapılan en büyük 10 yanlış

Her yaz tekrarladığımız bazı yanlışlar var. Bunlar sadece hastalanmamıza yol açmıyor, bazen hayatımızı tehdit edici sonuçlara da sebep olabiliyor.
Prof. Dr Osman Müftüoğlu, yazın yapılan en büyük 10 yanlışı yazdı.

1/ 11
Yazın yapılan en büyük 10 yanlış

1. YANLIŞ KLİMAYLA UYUMAK
Yaz sıcaklarında iyi ve keyifli bir uyku uyumak zor. Bu durumda ya pencereler açılıyor, vantilatörler devreye giriyor ya da klimaların soğutucu düğmesine basılıyor. Klima kullanımı bazen abartılıyor. Bu yanlış, ertesi güne boyun tutulması, adale ağrıları, boğaz enfeksiyonu, sinüzit ya da akciğer enfeksiyonuyla uyanmak anlamına geliyor. Bu çok önemli yanlışın zatürreeye bile yol açması mümkün.

2/ 11
Yazın yapılan en büyük 10 yanlış

2. YANLIŞ TERLİYKEN BUZLU SU İÇMEK
Hele kulak-burun-boğaz hastalıkları uzmanları soğuk sudan hiç hoşlanmıyor. Hızlı içilen soğuk su geçici ve şiddetli bir baş ağrısına, ertesi gün de boğazda şişme ve iltihaba yol açabiliyor.

3/ 11
Yazın yapılan en büyük 10 yanlış

3. YANLIŞ DERİNLİĞİ BİLİNMEYEN SUYA KAFAÜSTÜ ATLAMAK
9. Cumhurbaşkanı Demirel’in öğütlerini not ettiğim defterimde şu not var: “Önceden girmediğin hiçbir suyun derinliğini iki ayağınla birden kontrol etme!” Buna kendi notumu eklemişim: “Derinliğini bilmediğin hiçbir suya kafaüstü atlama!” Yazın kafa travmalarının en büyük sebeplerinden biri derinliği belirsiz havuz veya denize kafaüstü atlamak. Felçle sonuçlanan yaralanmalara yol açabiliyor.

4/ 11