Yulaf ezmesi tam bir şifa deposu

Bol miktarda protein, lipid, lif, mineral tuz ve vitamin içeren yulaf ezmesi bir şifa deposu. Kan şekeri ve kolesterol sorunu olanlar, sofradan eksik etmesin.

Yulaf ezmesi tam bir şifa deposu

ulaf ezmesini sağlıklı yiyeceklerin başına oturtan şey nedir? Gelin, işe lifle (posa) başlayalım. Yulaf müthiş bir lif kaynağıdır ve gerekli her iki türün (yüzde elli beş çözünebilir ve yüzde kırk beş çözünemez) de hoş bir karışımını içerir. Ancak yulaftaki ‘beta glukan’ olarak bilinen çözünebilir lif, yulaf ezmesine taşıdığı yüksek besinsel değeri veren tek maddedir. Çinliler yulafın zindelik verici özelliklerini binlerce yıl önce keşfetmişler. Antik Romalılar onu enerji depolamak için sofralarından eksik etmemişler. Savaşçı Vikingler efsanevi fiziki güçlerini yulaf ezmesi ile hazırlanan 'porridge' adlı kahvaltılık yiyeceğe borçlu olduklarını sık sık dile getirmişler

1/ 14
Yulaf ezmesi tam bir şifa deposu

YÜKSEK ENERJİ KAYNAĞI 'Bitkisel protein' de denilen yulafta bol miktarda protein, lipid, lif, mineral tuzlar, vitaminler bulunuyor. Yulaf, pek çok derdin devası olan bir tahıl. Düzenli olarak tüketildiğinde vücudu tazeleyip adeta yeniden yapılandırıyor. Yüksek dozdaki enerji verici özellikleri nedeniyle sınavlara hazırlanan öğrencilere, bebek bekleyen anne adaylarına, sporculara, soğuk havalarda çok üşüyenlere, sık hastalanan küçük çocuklara, büyümekte olan çocuklara ve nekahat dönemindeki hastalara birebir geliyor. Yulaf, hücrelere enerji taşınmasında, dokulara kan aracılığı ile oksijen transferinde ve zarar gören yaşlı hücrelerin yenilenmesinde son derece etkili bir besin. Ayrıca zehirli kurşun, kadmiyum ve krom gibi ağır metallerle birleşip bu maddelerin vücuttan atılımını sağlıyor.

2/ 14
Yulaf ezmesi tam bir şifa deposu

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir Beta glukan aslında bir tür polisakkarittir (uzun bir glikoz molekül dizini). Beta glukan, kolesterol seviyesinin düşmesine yardım eder, kardiyovasküler rahatsızlık ve inme riskini önemli derecede azaltır. Beta glukanlar vücudun bakteriyel enfeksiyonlara karşı verdiği tepkiyi destekleyip güçlendirerek bağışıklık sistemini geliştirir. Bunu, mantar ve bakteri türü yabancı istilacıları hızlı bir şekilde yokeden, makrofajlar olarak adlandırılan bir takım beyaz kan hücrelerini faal hale getirerek başarırlar.

3/ 14
Yulaf ezmesi tam bir şifa deposu

KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR Beta glukanların, kötü kolesterol ve triglisridleri düşürme becerisinin yanı sıra, vücuttaki kanser hücrelerinin öldürülmesinde etkili olup olmadığı konusunda birtakım çalışmalar hâlâ devam etmektedir. Bu araştırmaların bir kısmı gerçekten de ümit vericidir. Yulaf ezmesinin glisemik yükü de oldukça düşüktür ki bu, kan şekeri üzerinde çok ama çok etkisi var demektir. Tip-2 diyabet hastaları için de beta glukanlar faydalıdır, çünkü beta glukanlar kan şekerinin dengelenmesinde çok etkilidir. Yulafta, sadece bu besine has bir polifenol antioksidan olan avenanthramide bulunur. Bu maddenin antiflammatuar etkisi ve kalp sağlığı için faydalı olduğu bilinmektedir..

4/ 14