Zayıflatan besinler

Zayıflatan besinler

Zayıflatan besinler

Balık yağı: Diğer hayvanların yağlarına oranla balık uyağı, içerdiği yağ asit örüntüsüne göre farklılık göstermektedir. Balık yağı doymamış yağdır. Diğer hayvanların(kümes ve büyükbaş) yağı ise doymuştur. Zeytin, fındık gibi besinlerin yağları da doymamıştır, ancak balık yağı, bitkisel yağlardan farklıdır. Balık yağında omega 3 bulunmaktadır.

1/ 12
Zayıflatan besinler

Omega 3 aynı zamanda semizotu, kolza tohumu yağı ve ceviz yağında da mevcuttur. Fakat balık yağında EPA ve DHA denilen bedenin kullandığı türler hazır olarak bulunmaktadır. Her balıkta EPA ve DHA miktarları fazla değildir. Özellikle somon ve uskumru onlardan zengindir. Yüksek olan bu değerler, karın bölgesi yağlanmayı azaltmaktadır. Hafta 2 gün balık tüketimi önerilmektedir.

2/ 12
Zayıflatan besinler

Maydanoz: A, C ve e vitamini kaynağıdır. Yemeklerin yanında yenen 5-10 dal maydanoz, günlük c vitamini gereksiniminin 1/3’ünü karşılamaktadır. Bileşiminde flavon glikozidin bulunmaktadır ve bu sayede idrar söktürücü ve ödem atıcı etkisi bulunmaktadır.

3/ 12
Zayıflatan besinler

Tahıllar: Glisemik indeksi düşük olduğundan dolayı, midede kalış süreleri uzundur, dolayısıyla sindirime geç katıldıkların dolayı tokluk hissini arttırırlar. Bulgur ve tam tahıllı ürünler ve çavdar unu, hem acıkmayı geciktirir, hem de barsak hareketlerini artırır.

4/ 12