Zerdeçal'ın faydaları nelerdir?

Zerdeçal faydaları,zerdeçal yararları

Zerdeçal'ın faydaları nelerdir?

Hint safranı olarak da bilinen zerdeçalın mutfaklarda çoktan yerini alması gereken bir baharat olduğunu kaydeden Diyetisyen Şebnem Kandıralı, “Zerdeçal, sarı renkli bir Hint baharatıdır. Genellikle körinin ana maddesidir. Demir ve manganez için önemli bir kaynaktır. B6 vitamini, diyet lifi ve potasyum içerir.

1/ 5
Zerdeçal'ın faydaları nelerdir?

İçerdiği curcumin (hintsafranı) ile yapılan klinik çalışmalarda depresyonun hafifletilmesinde bazı antidepresan ilaçlar kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Son derece sağlıklı olan bu baharat hemen hemen her yemeğe ekilebilir.

2/ 5
Zerdeçal'ın faydaları nelerdir?

Diğer kullanıldığı sağlık alanları: Anti inflamatuar (iltihap karşıtı) etki göstermesi, İnflamatuar bağırsak hastalıklarında etkili bir tedavi sunabilmesi , romatoid artiritlerde rahatlacı bir etkisi olduğu, kistik fibrozla mücadelede yardımcı olduğu ,antioksidan özelliğinden ötürü kanser hücre büyümesi ve metastazların engellenmesinde etki gösterdiği,

3/ 5
Zerdeçal'ın faydaları nelerdir?

çocuklarda lösemi riskinde azalma sağladığı , karaciğer fonksiyonlarında iyileşme gösterdiği, kardiyovasküler fonksiyonlarda koruyucu etkisi olduğu, kolesterol düşürücü etki gösterdiği ve alzheimer hastalığına karşı koruma sağladığı bilinmektedir .” diye konuştu.

4/ 5