10 yılda hayatımızı değiştiren yenilikler!

İşte geride bıraktığımız 10 yılda hayatımızda büyük değişiklikler yapan 10 büyük yenilik...

10 yılda hayatımızı değiştiren yenilikler!

Son yıllarda internet teknolojisinde yaşadığımız muazzam gelişimler öylesine hızlı ki nasıl bir değişim içinde olduğumuzu bile fark etmekte zorlanıyoruz. Bir zamanlar bilimkurgu filmlerine konu olabilecek hayat biçimleri artık sıradan bir günün parçası oluverdi. Daha birkaç sene önce hayret ettiğimiz bazı yeni teknolojiler bugün nostaljik oldu. Değişen web teknolojileri sadece sanal hayatımızı değil gerçek hayatımızı da etkiliyor.

1/ 15
10 yılda hayatımızı değiştiren yenilikler!

Uluslararası bir inşaat firmasında çalışan Emrah, sabah uyandığında ilk iş olarak tablet bilgisayarını açtı, mesaj kutusuna gelen e-maillerini okudu ve yurtdışı ofislerinden gelen acil mesajlara cevap yazdı. Daha sonra ofis bilgisayarına bağlanıp üzerinde çalıştığı taslak raporu iş arkadaşına gönderdi. Bu arada Türkiye ve dünya gündemindeki haberlere göz attı,bankahesabına girip EFT talimatlarını verdi, hava durumunu kontrol etti ve hızlı bir kahvaltı yapıp ofisine gitmek üzere evinden çıktı.

2/ 15
10 yılda hayatımızı değiştiren yenilikler!

Ofisine giderken akıllı telefonundan üyesi olduğu sosyal ağ profillerine girdi, arkadaşlarının paylaştığı video, yazı ve yorumları kontrol etti. Tam bu sırada, gelen uyarı mesajıyla o gün nişanlısının doğum günü olduğunu hatırladı. Hemen internette bir çiçekçi araması yaptı. Arama sonucunda ilk sırada çıkan firmanın web sitesine göz attı ve firma hakkında internette arama yaptı. Sosyal paylaşım sitelerinde ve bloglarda şirket hakkında yapılan olumlu yorumları görünce beğendiği en güzel çiçeği kredi kartıyla satın aldı ve romantik bir mesaj eklemeyi de ihmal etmedi. Çiçek öğlen olmadan nişanlısının ofisine ulaştırılacaktı.

3/ 15
10 yılda hayatımızı değiştiren yenilikler!

Ofise vardığında doğruca toplantı odasına geçti. Şirketin Kazakistan ve Dubai operasyon sorumluları ile bir video konferans yapmak üzere yerini aldı, G. Afrika'daki bir inşaat ihalesi için son hazırlıkların yapılması gerekiyordu. Emrah için gün daha yeni başlamıştı...

Emrah aslında hayali bir karakter, anlatılan hikâye de gerçek değil. Üstelik bu hikâye bugün birçoğumuz için kulağa oldukça sıradan geliyor. Sanki sıradan bir sabahın özeti. Oysa bu yazı eğer 10 yıl önce yazılsaydı o zaman Emrah'ın hikâyesi kulağa bir bilimkurgu senaryosu gibi gelecekti. Son yıllardaki internet icatları, sıradan hayatlarımızı giderek bir bilimkurgu filmine benzetiyor.

4/ 15