2010un en popüler icatları

Dünyanın en saygın bilim dergilerinden Popular Science, 2010’un önemli icatlarını seçti.

2010un en popüler icatları

Dünyanın en saygın bilim dergilerinden Popular Science, 2010’un önemli icatlarını seçti. Bazıları henüz halka tanıtılmayan icatların insanlığa büyük etki edeceği belirtildi. İşte hayatımızı kolaylaştıracak icatlar:

AKORTSUZ GİTAR

5 yılda 500 bin $’a geliştirildi

- Müzisyenlerin en büyük sıkıntısı prova ya da konser arasında akortlarını tekrar ayarlamaktır. Fakat Cosmos Lyles isimli müzisyen bu durumdan bunaldıktan sonra milat olacak bir sistem geliştirdi. Gitarın tellerinin bağlı olduğu köprü kısmını 6 yaya bağladı. Bağlı olan bu yaylar gitar teli gevşedikçe ya da gerildikçe konum değiştirerek akort bozulmasının önüne geçiyor.

1/ 8
2010un en popüler icatları

MÜZİĞİ HİSSEDİN!
5 yılda 500 bin $’a geliştirildi

- Shahriar Afshar’ın geliştirdiği hoparlör sırt çantası gibi giyilebiliyor. Oyun ve film severler için tasarlanan hoparlör sesleri titreşime çevirerek kullanıcıyı filmin ya da oyunun içine çekiyor. Önümüzdeki aylarda üretime geçecek KOR-fx için 3-d’nin işitme versiyonu deniyor.

2/ 8
2010un en popüler icatları

DOZU ONA BIRAKIN
6 yılda 4.3 milyon $’a geliştirildi

- Eksik ya da aşırı dozda ilaç almaya karşı geliştirilen Mini Infuser hastanın ne kadar ilaca gereksinimi olduğunu belirliyor. Üzerinde insulin, ağrı kesici gibi ihtiyaçları yazan cihaz böylelikle gerekli miktarın verilmesine yarıyor.

3/ 8
2010un en popüler icatları

KAMERALI SİLAH
10 yılda 7 milyon $’a geliştirildi

- Savaş teknolojisinde 2010’a damga vuracak icat ABD’den geldi. Matthew Hegerty adlı mucit garajında nişan almadan ateş edebilen silah tasarladı. Silahın ucundaki kamera görüntüyü gözlüğün üzerine yerleştiren küçük ekrana iletiyor. Böylece kullanıcı siperden çıkmadan ateş edebiliyor. Silahın seri üretime geçip geçmeyeceği ya da herhangi bir ordu tarafından kullanılıp kullanılmayacağı bilinmiyor.

4/ 8