Bir facianın anatomisi

Uzaya fırlatılırken infilak eden uzay mekiği Challenger'ın anatomisi.

Bir facianın anatomisi

Bundan tam 24 yıl önce, 28 Ocak 1986 günü, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi soğuk ama güneşli bir havada uzaya gönderilecek 25. mekiğin yoğun çalışmalarıyla doluydu. Challenger uzay mekiğinin 51-L kodlu görevi, 10. uçuşu olacaktı. İlk kez bir sivil, bir öğretmen uzaya çıkacağı için, o güne kadar gerçekleştirilen uçuşlar içinde halk tarafından en çok ilgi görenlerden biriydi 51-L.

1/ 21
Bir facianın anatomisi

Kötü hava koşulları nedeniyle Challenger'in kalkışı o güne kadar tam beş kez ertelenmiş ancak baskılara daha fazla dayanamayan NASA, o güne kadar hiçbir mekiği fırlatmadığı bir soğukta kalkış yapma kararı almıştı. NASA "tehlike yok" dese de, ortada farklı görüşler de vardı. Bunlardan en ciddisi, mekiği uzaya taşıyacak yakıt tankının yalıtımını sağlayan malzeme ile ilgiliydi. İddiaya göre, O-ring adlı lastik benzeri bu malzeme aşırı sıcakta esnekliğini ve yalıtkanlığını kaybetmese de, soğukta böyle bir risk sözkonusuydu.

2/ 21
Bir facianın anatomisi

Ateşleme sırasında kimsenin dikkatini çekmese de, katı yakıt tankının kenarından fotoğrafta görülen siyah duman çıkmaya başladı.

3/ 21
Bir facianın anatomisi

Kalkışın ardından mekik yükselirken dumanların yerini aleve bırakıyordu. Uçuşun 58.8. saniyesinde katı yakıt tankından sızan gazın alev aldığı kameralarca tespit edildi.

4/ 21