Bugün ''Kara Ay'' günü !

Bugün ''Kara Ay'' günü !

Bugün 30 Eylül, kötü şans getirdiğine inanılan, aynı ay içerisinde ikinci ay tutulması durumu olan 'Kara Ay' gerçekleşecek. Yani Ay, dünyanın gölgesi içine girecek. Peki hakkında pek çok kehanet bulunan 'Kara Ay' durumu nedir?

1/ 8
Bugün ''Kara Ay'' günü !

Başka bir 'Dünya'nın sonu geldi!' olayı ile karşı karşıyayız. Ay Dünya'nın gölgesi içine girecek ve insanlık onu bekleyen sona bir adım daha yaklaşacak. Ama aslında olan ne?

2/ 8
Bugün ''Kara Ay'' günü !

Bu ay başında bir Güneş tutulması olmuştu. 16 Eylül'de ise Ay tutulması oldu. Yani Güneş-Dünya-Ay aynı doğrultuya gelmiş ve Ay, Dünya'nın gölgesinden geçmişti. Ay tutulmasının geometrisi budur. Basit bir geometri. Ve nadir olan birşey de değil. Elbette insanlık her zaman bu basit geometriyi bilmiyordu. Gökyüzünde gördüğü olayların bilimsel açıklamasını yapamıyor, olayları din olgusunun da etkisi altında, tanrılardan ya armağan ya da ceza olarak değerlendiriyordu.

3/ 8
Bugün ''Kara Ay'' günü !

Ne mutlu ki astronomi bilimi sayesinde artık gök olaylarına bilimsel açıklamalar getirebiliyoruz. Elbette bilmediğimiz çok şey var ancak Ay tutulmasi nedir ve hangi sıklıkta olur gayet iyi biliyoruz. Her yıl en az 4 tutulma olur.

4/ 8