Cep telefonu kısırlığa mı yol açıyor ?

Cep telefonu hayatınızın ayrılmaz bir parçasıysa, bu yazıyı mutlaka okuyun..

Cep telefonu kısırlığa mı yol açıyor ?

Kısa mesaj, konuşmaktan daha mı hesaplı?

Soru: Kısa mesaj her zaman konuşmaktan daha ucuzdur; çünkü görüşmede her zaman dakika dolmadan, dakikalık kontör düşer.

Gerçek: Konuştuğunuz tarifeye göre bu görüşün gerçeklik payı var. Ülkemizde sunulan tarifelerin çoğunda bedava kısa mesaj hakkının beraberinde geldiğini de unutmamak lazım. Sonuçta, yarı gerçek bir mit.

1/ 12
Cep telefonu kısırlığa mı yol açıyor ?

Cep telefonları kısırlığa yol açıyor mu?

Soru: Cep telefonunun pantolon cebinde taşınması kısırlığa yol açıyor.

Gerçek: Bu iddia hiçbir zaman bilimsel olarak doğrulanmadı. Almanya'da bulunan BfS (radyasyondan koruma bakanlığı) tarafından yapılan açılama şu şekilde: Bilimsel olarak, cep telefonunun yol açtığı radyasyonun erkeklerde kısırlığa yol açtığı yönünde, ciddiye alınacak hiçbir işarete rastlanmadığı tespit edilmiştir.

2/ 12
Cep telefonu kısırlığa mı yol açıyor ?

Fırıtınada cep telefonu kullanmak tehlikeli midir?

Soru: Kötü hava şartlarında, dışarıda cep telefonu ile arama yapıldığında, yıldırımın size çarpma olasılığı birkaç kat artıyor.

Gerçek: Yanlış, yıldırımın cep telefonlarına özel bir ilgisi yoktur. Yine de dışarıdayken kötü hava şartlarında parmaklık ve bisiklet gibi metal objelerden, hatta cep telefonlarından uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü yıldırım düştüğünde bu objelerin sahip olduğu yüksek iletkenlikten dolayı yangın riski oluşabiliyor.

3/ 12
Cep telefonu kısırlığa mı yol açıyor ?

Hastanelerde tehlikeye yol açar mı?

Soru: Çalışır konumdaki cep telefonları hastanelerdeki hassas medikal aygıtlara zarar vermektedir. Bundan dolayı, özellikle yoğun bakımda, cep telefonları kapatılmalıdır.

Gerçek: Yanlış. Araştırmalar gösterdi ki; görüşme esnasında cep telefonları, medikal teçhizatların herhangi bir arıza vermesine yol açmıyor.

4/ 12