Cep telefonunuzun pil ömrünü uzatın

Cep telefonlarına art arda eklenen yeni özellikler cihazların bataryalarını ciddi olarak zorlamaya başladı.

Cep telefonunuzun pil ömrünü uzatın

Cep telefonlarına art arda eklenen yeni özellikler cihazların bataryalarını ciddi olarak zorlamaya başladı. İnternet için Wi-Fi, veri transferi için Bluetooth, müzik için radyo, fotoğraf için dijital kamera ve birçok yeni uygulama...

“Tek cihazda çok fonksiyon” için tasarlanan cihazlar kullanıcı için büyük avantajları beraberinde getiriyor. Buna karşılık bu durum pil ömrünü büyük oranda kısaltıyor.

Öte yandan cihaza eklenen yeni özelliklerin çalışması için ekranlar çok daha “akıllı” olmak adına büyük bir değişime uğramış durumda. Daha geniş ekran, daha büyük piller, daha güçlü sinyal alması için güçlü antenler, dokunmatik ekran gibi yeni teknolojik özellikler cihazların tasarımlarında da yeni bir dönemi başlatmış oldu.

Bu akımın öncüleri ise hiç şüphesiz kişisel tarafta Apple’ın iPhone modeli, kurumsal tarafta ise RIM’in Blackberry cihazları. Telefonların yeni bir forma büründüğü bu yeni dönemde kullanıcıların şikayetleri de çoğunlukla batarya, bir başka ifadeyle pilin dayanıklılığı tarafında yoğunlaşıyor.

1/ 13
Cep telefonunuzun pil ömrünü uzatın

Üreticiler bir yol arıyor

Üreticiler uzun ömürlü pil üretimi için yeni teknolojiler üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Ama henüz somut bir ürün yok. Şimdilerde pil ömrünü yukarı çekmenin tek yolu, bataryanın boyutunu (gücünü) artırmak. Üreticiler de bunu yapıyor. Ancak cep telefonu kullanıcılarının yapacağı basit birkaç işlem pil ömrünün uzaması tarafında büyük önem taşıyor.

Kullanım alışkanlıklarındaki küçük bir değişim, cep telefonlarında yapılacak olan yeni birkaç ayarlama bataryanın dayanıklılığını artırıyor ve pil ömrünün uzaması tarafında etkili oluyor.

2/ 13
Cep telefonunuzun pil ömrünü uzatın

Ekran parlaklığını düşürün

Cep telefonlarında en çok enerji harcayan tarafta ekranlar yer alıyor. Cihazın çalıştığı durumlarda parlak bir ekran ciddi enerji kaybına yol açıyor. Bu yüzden “ayarlar-ekran” bölümünde LCD ekranın parlaklığın kısılmasıyla ciddi enerji tasarrufu sağlanıyor. Düşük parlaklıkta kullanım karanlık ortamlar dışında herhangi bir sorun çıkarmıyor.

3/ 13
Cep telefonunuzun pil ömrünü uzatın

‘Tarama’dan uzak durun

Kablosuz internet için Wi-Fi teknolojini destekleyen cihazlarda kesinlikte bu modun “kapalı” tutulduğundan emin olun. Sadece Wi-Fi ağından internete bağlanmak istediğinizde bu modu aktif hale getirin. Wi-Fi modu açık durumlarda, cihaz, bir ağ bulmak adına sürekli ağ tarama işlemini yapıyor, bu da pil ömrüne ciddi zarar veriyor. Bu kullanım şeklini Bluetooth için de uygulayın. Sadece veri transferi sırasında Bluetooth modunu açın.

4/ 13