CIA’in sosyal medya şirketleri herkesi izliyor

CIA'nın kurudğu 38 dijital şirket ile sosyal medyadaki herkesin attığı her adımı izlediği ortaya çıktı.

CIA’in sosyal medya şirketleri herkesi izliyor

ABD istihbarat teşkilatı CIA, kurduğu özel şirketler üzerinden siber casusluk faaliyetleri yürütüyor. Teşkilat, sosyal medyada Twitter mesajlarına, Facebook gönderilerine ve Instagram fotoğraflarına erişmek için 38 şirket kurdu.

1/ 17
CIA’in sosyal medya şirketleri herkesi izliyor

Bünyesinde Dijital Yenilik Müdürlüğü isimli birim oluşturan CIA, faaliyetlerini risk sermayesi şirketi In-Q-Tel üzerinden saklıyor. CIA şirketleri geçtiğimiz ay ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen CEO Zirvesi’nde sunum yapmıştı.ştiriyor.

2/ 17
CIA’in sosyal medya şirketleri herkesi izliyor

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), kurduğu özel şirketler üzerinden siber casusluk faaliyetleri yürütüyor. Örgütün yeni kurduğu Dijital Yenilik Müdürlüğü, faaliyetlerini sözde risk sermayesi şirketi In-Q-Tel üzerinden saklıyor. In-Q-Tel ise hassas robotlar, “iç tehditleri" tespit etmek için tasarlanmış bilgisayar algoritmaları ve devasa verileri derinlemesine inceleyecek yapay zeka gibi teknolojilere yatırım yapıyor.

3/ 17
CIA’in sosyal medya şirketleri herkesi izliyor

İnternet gazetesi The Intercept'in elde ettiği belgeye göre, In-Q-Tel'in kaynak sağladığı halde ismini duyurmadığı 38 şirketin odağında sosyal medyaya ulaşım ve gözetleme bulunuyor. Dataminr, Geofeedia, PATHAR ve TransVoyant dahil çok sayıda teknoloji şirketinin ismi belgede yer alıyor. CIA'in yeni kurulan Dijital Yenilik Müdürlüğü son teknolojiyi örgütün istihbarat yetenekleriyle bütünleştirmek için In-Q-Tel üzerinden çalışıyor.

Dataminr, Geofeedia ve PATHAR yöneticileri konuyla ilgili yorum yapmayı reddederken, TransVoyant şirketinin pazarlama müdürü Heather Crotty In-Q-Tel tarafından yapılan yatırımdan haberdar olduğunu belirtti ancak ilişkinin kapsamına ilişkin konuşmaktan kaçındı. Crotty, “In-Q-Tel, yaptığı yatırımların finansal şartlarını ifşa etmez" şeklinde konuştu. In-Q-Tel Dış İlişkler Başkan Yardımcısı Carrie A. Sessine ise fonun medyaya röportaj vermediğini belirterek yorum yapmayı reddetti. Twitter gibi sosyal platformlardan veri toplanması için eşsiz araçlar sağlayan Dataminr, Geofeedia, PATHAR ve TransVoyant, geçtiğimiz ay ABD'nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen CEO Zirvesi'nde, diğer In-Q-Tel portföy şirketleriyle birlikte sunum yapmıştı.

Sosyal medyayla ilişkili şirketlere yönelik yatırım dalgası, CIA'in tekil kullanıcı merkezli online veri toplamayı hızlandırmaya öncelik verdiği iddialarını kuvvetlendirdi. Bu başlangıç yatırımlarının yanı sıra In-Q-Tel, büyük veri setlerindeki noktaları birleştirebilmeleri için istihbarat topluluğuna araçlar sağlamak için Silikon Vadisi'nde Lab41 isimli özel bir teknoloji laboratuvarı kurdu. Şubat ayında Lab41, bir Twitter kullanıcısının konumunun, arkadaşlarının konumlarından yola çıkılarak belli bir dereceye kadar kesin sonuçla tahmin edilebileceğine dair yolların araştırıldığı bir makale yayınlamıştı.

TransVoyant, karar alıcılar için birden çok veri noktasını analiz hizmeti sunuyor. Firma aynı zamanda “çete olayları" ve gazetecilere tehditleri izleme gibi bir hizmet de veriyor.

4/ 17