Dizüstü bilgisayar alma rehberi

Dizüstü bilgisayar alma rehberi

Dizüstü bilgisayar alma rehberi

Herkesin bir ‘dizüstü bilgisayar alma rehberi’ne ihtiyaç duyduğu anlar vardır, olmuştur ve gelecekte de olacaktır. Size bir emlakçı edasıyla “Kaç paraya kadar, nasıl bir şey arıyorsunuz” diye soruyor ve alternatiflerimi tek tek sıralıyorum.

Eski bir San Francisco atasözü der ki: “Dizüstü bilgisayarını doğru seçmeyen dizini döver.” En az 2-3 yıl size yarenlik edecek kadar sıcak, sürekli kucakta dolaşmasına rağmen kucağa alışmayacak kadar uysal, ortalama bir arkadaştan daha az mavi ekran verecek kadar zeki, sırlarınızı mezara (Doğubank) götürecek kadar sadık bir dosttan bahsediyoruz. Söz konusu hayat arkadaşını seçerken ‘incelik’ ve ‘hafiflik’ sizin için öncelikliyse bu yazının hedef kitlesi sizsiniz. Apple’ın Macbook Air’i çıkarmasının ardından diğerleri boş durmayarak ‘ultrabook’ adı verilen ince dizüstü PC’leri üretmeye başladı. Peki hangisini almalı? Bilmiyorum. Tek doğru şu: Satın alım kararı ‘hangi cihazın diğerinden iyi olduğu’ gibi imkansız bir parametre ile değil alıcının ihtiyaç ve arzuları doğrultusunda verilmeli. Buyrun 2015’in olağan şüpheli ‘ultrabook’larına göz atalım...

1/ 8
Dizüstü bilgisayar alma rehberi

Samsung ATIV Book 9 Plus

Bu ultrabook modelinin Windows dünyasına Apple estetiğini getirdiğini söylemek mümkün. 13.3 inçlik dokunmatik ekranı, Intel core i5 işlemcisi, 4GB RAM’i, 128 GB SSD’si ile güçlü kasları olan makine MacBook Air’den de yaklaşık 600 TL daha pahalı. (3100 TL’den başlayan fiyatlar) 35 derecenin altında ısınma kapasitesini artı hanesine, benzerlerinden bir miktar ağır olmasını eksi hanesine yazabiliriz.

2/ 8
Dizüstü bilgisayar alma rehberi

HP Spectre x360

“Hem tabletim hem dizüstüm olsun” diyenlere hitap eden Spectre x360, dizayn tarafında oldukça iddialı. Parlak ve güçlü ekranını, uzun batarya ömrünü, dönüşümlü modellere göre uygun sayılabilecek 2600 TL’lik fiyatını cihazın güçlü yönleri arasında sayabiliriz. Dokunmatik ekran aramıyorsanız benzer özellikleri ve daha uzun batarya ömrünü Dell XPS 13 size daha küçük bir paket içinde sunacaktır.

3/ 8
Dizüstü bilgisayar alma rehberi

Dell XPS 13

Bataryanınki ile kendi ömürleri arasında paralellik kuranlar için ideal seçim. 12 saate varan pil ömrünün yanısıra Apple’ı kıskandıracak çekici dizaynıyla öne çıkıyor. Biraz fazla ısınsa da 2000 TL’den başlayan etiketiyle güçlü bir seçenek. Görüntülü konuşmayı sevenler için ise kötü(!) bir haberimiz var: Ekranın alt tarafına yerleştirilen webcam nedeniyle karşınızdaki kişi yüzünüzü değil gövdenizi görecek.

4/ 8