Geleceği şekillendiren 10 keşif

Geleceği şekillendiren 10 keşif

Geleceği şekillendiren 10 keşif

Daha çevreci otomobiller: Otomobil yıkamada çalışıyorsanız başka bir iş aramanın tam zamanı. Nissan Ultra-Ever Dry isimli kendini temiz tutan süper hidrofobik bir otomobil üzerinde çalışıyor. Japon otomotiv devi otomobillerinde standart boya kullanmayı planlamıyor, fakat bu opsiyon olarak sunulabilir. Nissan tarafından geliştirilen boya püskürtülünce otomobilin tertemiz görünmesini sağlanıyor.

1/ 11
Geleceği şekillendiren 10 keşif

Deri tabakası geliştirildi: Hayvanlar üzerinde kozmetik ve ilaç testleri yapmak çok yakında tarih olacak. Çünkü laboratuarda canlılar için oluşabilecek tehlikeleri önlemek amacıyla yapay insan cildi geliştiriliyor. King’s College London ve San Francisco Veterans Affairs Medical Center’da görevli uluslararası ekip, epiderma (derinin dış tabakası) geliştirdi. Teknik aynı zamanda cilt bozuklukları için yeni tedaviler geliştirmeye yardım edecek.

2/ 11
Geleceği şekillendiren 10 keşif

Hiç bir eşyanız su geçirmeyecek: Satın aldığınız bir sonraki su geçirmeyen mont veya ayakkabı gibi giysilerin grafenden yapılmış olabilir. Zürih’te İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü’nde görevli ekip, insan kılından 100 bin kat daha ince olan süper bir malzeme kullanarak geçirgen zar üretti. Araştırmacılar, bu malzemenin Gore-Tex’ten bin kat daha geçirgen olduğunu ve ultra hafif, su geçirmez giysilerin üretiminde kullanılabileceğini söylüyorlar.

3/ 11
Geleceği şekillendiren 10 keşif

Düz anten: Noktalı anten yakında geçmişin bir parçası olabilir. İzole edilmiş sac üzerindeki küçük U şeklindeki metalik yapıyı ayarladılar ve Nankin’deki Güneydoğu Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ışığa odaklanan optik lensler gibi elektromanyetik dalgalara odaklanabilen benzersiz bir malzeme ürettiler. Bu çalışma herhangi bir büyüklükte ve şekildeki yüzeyleri kapsayabilen yeni anten türlerinin gelişimine liderlik edebilir.

4/ 11