Google´dan diyabetlilere müjde

Google X Lab karşımıza bu kez bir akıllı kontakt lens ile çıktı

Google´dan diyabetlilere müjde

Yenilik bakımından son yıllarda Apple'ın önüne geçmeyi başaran Google akıllı gözlük ve sürücüsüz otomobilin ardından yine çok ses getirecek yeni bir projeyi daha duyurdu

Şirketin robot, uzay ve alternatif enerji kaynakları gibi alanlarda ileri teknoloji çalışmalar gerçekleştirdiği Google X Lab karşımıza bu kez bir akıllı kontakt lens ile çıktı.

1/ 7
Google´dan diyabetlilere müjde

Google’ın resmi blogu üzerinden duyurulan akıllı kontakt lens, Google Glass gibi günlük kullanıma yönelik bir cihaz değil. Şeker hastaları (diyabet) için geliştirilen bu akıllı lens kullanıcıların kanındaki glikoz seviyesini ölçmesine yardımcı olmayı hedefliyor.

2/ 7
Google´dan diyabetlilere müjde

Henüz prototip aşamasında olan ve testlerine devam edilen akıllı lens fotoğrafta da görebileceğiniz gibi kablosuz iletişim yongası ve glikoz seviyesini ölçebilen bir sensörün yer aldığı oldukça küçük boyutlarda birkaç teknolojik bileşene sahip. Belirtilene göre bu teknolojik bileşenler lensin katmanları arasına yerleştirilmiş durumda.

3/ 7
Google´dan diyabetlilere müjde

Google X Lab’de insan sağlığı üzerine de çalışmalar yaptığı bilinen Google’ın bir anlamda vücut sıvılarından şeker ölçümü konusundaki araştırmalarının sonucu konumundaki akıllı kontakt lens, vücuttaki glikoz seviyesini öğrenmek için göz yaşını kullanıyor.

4/ 7