İşte Türkiyenin beyin timi!

Onlar ABD üniversitelerinde nano teknoloji alanında çalışan Türk bilim insanları, peki neden Amerika'dalar? İşte cevabı...

İşte Türkiyenin beyin timi!

Onlar Harvard, MIT, Boston, Carnegie Mellon üniversitelerinde nano teknoloji alanında çalışan Türk bilim insanları. ABD'ye gitme nedenleri de kalma gerekçeleri de 'iyi eğitim ve araştırmaya verilen destek,' Türkiye'de ise bilimin politikaya bağlı olmasından şikayetçiler, "Bugün verilen teşvik, yarın kalkabilir. İstikrarlı bilim politikası yok. Çok iyi vaadlerle dönen ve harcanan arkadaşlar gördük" diyorlar. Onlar aralarında kimi lisans eğitimini kimi de liseyi bitirdikten sonra öğrenim görmek için ABD'ye giden onbinlerce gençten sadece dördü. Dünyanın en ünlü üniversitelerinde okudular. Bugün Harvard, MIT (Massachusetts Institute of Technology), Carnegie Mellon ve Boston'da hem akademisyenlik yapıyor hem de araştırmalarını yöneticiliklerini yaptıkları laboratuvarlarda yürütüyor.


1/ 15
İşte Türkiyenin beyin timi!

Uzmanlık alanları mikro ve nanoteknoloji, doku mühendisliği olan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, MIT Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Bölümü yöneticisi Dr. Utkan Demirci, Harvard Tıp Fakültesi Brigham ve Women's Hastanesi'nin eğitmen ve araştırmacı Dr. Mehmet Dökmeci, Carnegie Mellon Üniversitesi NanoRobotik Laboratuvarı ve Bio Robotiks Merkezi yöneticisi Prof. Dr. Metin Sitti ve Boston Üniversitesi Mekanik Mühendisliği Bölümü akademisyeni Dr. Kamil Ekinci ile buluştuk. İstanbul Kültür Üniversitesi'nin nanoteknoloji ve doku mühendisliğinde gelecek konusunun tartışıldığı toplantı için Türkiye'ye gelen bu 4 bilim insanı Habertürk'e ABD ve Türkiye'nin eğitim ve bilimsel çalışmalarındaki farklılıklarını, Türkiye'nin eksikliklerini ve Türkiye'ye dönmeye karar vermek için nasıl bir bilimsel ortam olması gerektiğini anlattılar.

2/ 15
İşte Türkiyenin beyin timi!

TÜRKİYE'DE DERS YÜKÜ FAZLA: Türkiye'de akademisyenlerin ders yükü çok fazla. Araştırma yapmak için zamanları kalmıyor. Biz haftada biz 4 ders veriyoruz, onlar 12 saat. Biz bu 4 saatten sonra zamamızı araştırmalarımıza ayırıyoruz.

3/ 15
İşte Türkiyenin beyin timi!

MAAŞLAR CAZİP: Üniversitede yıllık 9 ay cazip maaş alıyoruz. Ayrıca araştırma projelerinden gelirimiz var. Bir araştırmada patent alıp, üretimine geçtiğinizde zaten 30-40 sene bunun geliri var. Türkiye'de ise bu sistem dönmüyor. Eğer Türkiye 10 yıl sonra teknoloji, bilim üreten bir ülke olacaksa kurallarını değiştirmesi, altyapının yeniden oluşturulması gerek.

4/ 15