Mikrodalga gerçekleri!

Mikrodalga hakkındaki söylentiler ve gerçekler

Mikrodalga gerçekleri!

Söylenti: Mikrodalgada, yiyeceklerin besin değerini öldürür.
Hepimiz mikrodalganın yiyeceklerin besin değerini düşürdüğü hakkında şeyler duyuyoruz, peki bu doğru mu? Mikrodalga camının arkasında biz bilmeden yiyeceklerimize neler oluyor?
Karar: Eğer mikrodalga doğru bir şekilde kullanılırsa yiyeceklerin vitamini ve minerallerini korumak adına en doğru yoldur.

1/ 9
Mikrodalga gerçekleri!

Yanlış kullanırsanız mikrodalganın yemekleriniz için zararı olabilir. Bunlardan birisi de yemeği gereğinden fazla haşlaması, yakmasıdır. Eğer yanlış türde bir plastik kullanıyorsanız, kullandığınız kabın zararlı kimyasalları yemeğinize sızabilir.

2/ 9
Mikrodalga gerçekleri!

Eğer besin değeri konusunda endişeleriniz varsa, mikrodalga iyi bir seçenektir. Esasında yemek hazırlama metotları içerisinde mikrodalga kullandığı sistemler dolayısıyla oldukça üst sıralarda yer alır. Eğer mikrodalganızı doğru miktar ve ayarlarda kullanırsanız diğer sağlıklı pişirme metodlarıyla hemen hemen aynı sonucu alırsınız.

3/ 9
Mikrodalga gerçekleri!

Bilim insanı Catherine Adams Hutt bu konuda şunları söylüyor: "Mikrodalga, en iyi ve en hızlı yemek hazırlama yöntemlerinden birisi. Az miktarda ısı kullanarak ve besinlerin içeriğindeki su ve buharı koruyarak yemekleri pişirir. Üstelik kısa sürede.

4/ 9