Mucidi bile ‘internet tehdit altında’ diyor

İnternetin kurucusu Sör Tim Berners, 'internetin büyük bir tehdit altında' olduğunu söyledi.

Mucidi bile ‘internet tehdit altında’ diyor


Bu yıl 25’inci yaşına giren internetin kurucusu Sör Tim Berners yarattığı teknolojinin insanların ifade özgürlüğüne geniş katkı yaptığını ancak şimdi internetin büyük bir tehdit altında olduğunu söyledi.

1/ 4
Mucidi bile ‘internet tehdit altında’ diyor

Bu yıl 25’inci yılına girecek olan World Wide Web (www) (dünya çapında internet), başladığı noktanın çok ilersinde. Özellikle iletişim adına en büyük rolü üstlenen internetin gücü, yüz milyonlarca insanı etkisi altına aldı. Bu konu üzerine eğilen Wired dergisi, internetin kurucusu Sör Tim Berners-Lee’nin bir makalesini yayımladı. İnsanlığın yeni yeni internetin etki alanını keşfettiğini savunan Lee, internetin her insana eşit bir şekilde, düşüncesini açıkça ifade edebilme olanağı sunduğunu ve bu anlamda kesinlikle özerk bir kuruluş olduğunu belirtti.

2/ 4
Mucidi bile ‘internet tehdit altında’ diyor

Güç kontrolü için

İnternetin dünyayı değiştirdiğini savunan Lee, yarattığı teknolojinin büyük bir tehdit altında olduğuna işaret etti. Bu anlamda birçok hükümetin gücünün azalacağına inanarak sansür uyguladığını kaydeden Lee, “İnternet büyük bir bilgi havuzu. Ancak internet sayesinde gelen fırsatları değerlendirmek isteyen özel kuruluşlar ekonomik çıkarları için, hükümetler ise güçlerinin zedelenmemesi için internet üzerinde sansür uygular hale geldi” ifadesini kullandı. Ayrıca internetin bilgi öğrenmeye, fikirler üretmeye, ticarete, seçim yapmaya, görüş bildirmeye kadar yüzlerce faydası olduğunu belirten Lee, “Aynı zamanda bu olağanüstü kaynak, sıradan insanların interneti kendi çıkarları uğruna kullanmasına da sebep olabilir. Çünkü internet, bir bölgeye nifak sokmaya da muktedir” dedi.

3/ 4
Mucidi bile ‘internet tehdit altında’ diyor

4/ 4