Roket otomobil rekor için hazırlanıyor

Bir savaş pilotunun “yerde uçuracağı” Kan Tazısı”, saatte 1700 km hıza erişecek.

Roket otomobil rekor için hazırlanıyor

Bir savaş pilotunun “yerde uçuracağı” Kan Tazısı”, saatte 1700 km hıza erişecek. İngiltere’de hız meraklısı bir girişimciyle bir savaş pilotunun ortak projesi olan jet-roket karması bir otomobil, kolay kolay kırılamayacak bir yer hız rekorunu kırma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

1/ 9
Roket otomobil rekor için hazırlanıyor

Bloodhound (kan tazısı) adlı aracın yapımı için neredeyse tüm İngiltere seferber olmuş durumda. Projenin baş mühendisi, Rolls-Royce ve Boeing firmalarıyla yeni geliştirilen, dikine havalanabilme ve inme özellikli F-35 avcı uçaklarının üretiminde önemli görevler üstlenen Mark Chapman. Aracı kullanacak olansa, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden (RAF) Yarbay Andy Green.

2/ 9
Roket otomobil rekor için hazırlanıyor

Yaklaşık 20 ay önce açıklanan proje kapsamında yapımı sürmekte olan aracın hedefi, saatte 1690 km hıza (ses hızının 1,4 katı) erişerek mevcut rekoru %31 ileriye taşımak. 46 yaşındaki pilot, daha önce de ThrustSSC (supersonic car) adlı araçla saatte 1228 km hıza ulaşmış ve mevcut rekora imza atmıştı. (Mach skalası denen hız ölçeğinde 1’e denk gelen ses hızı, 20 derece sıcaklıkta ve kuru havada saatte 1236 km olarak tanımlanıyor.).

3/ 9
Roket otomobil rekor için hazırlanıyor

Yapımı sürmekte olan araç, 12,8 m uzunluğunda ve 6,4 m genişliğinde. Yakıt doldurulmuş halde ağırlığınınsa yaklaşık 6,5 ton olacağı hesaplanıyor. Ayrı ayrı montajlanacak 300 alt bileşenden oluşan gövdenin, kokpitin de bulunacağı ön yarısı karbon lifinden, roketi ve jet motorunu taşıyacak arka bölümüyse çelik ve aluminyumdan yapılı.

4/ 9