Servet değerindeki oyunlar

Hollywood sektörüyle yarışan oyun yapımcıları yaptıkları oyunlara bir servet harcıyor.

Servet değerindeki oyunlar

Kill Zone 2

PlayStation 3 için geliştirilen ve Counter-Strike türü ilk oyun olan KillZone 2, 2009 yılının Şubat ayında oyunseverlere sunuldu. Oyunseverlerin yoğun ilgi gösterdiği Kill Zone 2’ye ayrılan bütçe ise 45 milyon doları buldu.

1/ 11
Servet değerindeki oyunlar

Final Fantasy XII

Japonya’da üretilen en pahalı oyun olan Final Fantasy serisi, dünya çapındaki oyunculardan da büyük ilgi görüyor. Bu serinin XII sürümüne ayrılan bütçe ise pazarlama maliyetleri hesaba katılmadığında 48 milyon dolar seviyelerinde… Serinin devam oyunu olan Final Fantasy XIII’ün ise bir önceki sürüme nazaran %50 oranında daha fazla bütçeye sahip olması bekleniyor.

2/ 11
Servet değerindeki oyunlar

LA Noire

Avustralya’da bulunan Game Developers’ Association’ın (Oyun Yapımcıları Birliği) başındaki isim olan Tom Crago’ya göre La Noire, bugün için dünyanın en pahalı oyunlarından biri… Crago’ya göre Avustralya’da geliştirilen oyuna RockStars, 50 milyon doların üzerinde bir bütçe ayırmış durumda.

3/ 11
Servet değerindeki oyunlar

APB

5 yıla yakın bir süredir geliştirilme aşamasında olan ve internet üzerinden oynanacak olan APB, oyuncuların satışa çıkmasını dört gözle beklediği oyunlardan biri… Oyunun yapımcısı Realtime Worlds’ün bu oyuna ayırdığı bütçe ise 50 milyon dolar… Ancak 5 yıldır geliştirilme aşamasında olan oyunun bu rakamın çok daha üzerinde bir bütçeye sahip olduğu sanılıyor.

4/ 11