Trump Türkiye'ye teşekkür etti dünya izledi
Türkiye'den Barzani'ye son teklif
Protokole garsonlu, gazilere self servis

''Başaramayacaklar'' demişti; Ahmet Türk de gözaltında

HDP eski Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk gözaltına alındı.

''Başaramayacaklar'' demişti; Ahmet Türk de gözaltında
A+ A-

Hakkındaki terör soruşturması kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Mardin eski Belediye Başkanı Ahmet Türk gözaltına alındı. Türk ile birlikte Mardin merkez Artuklu ilçe Belediye Başkanı Emin Irmak da gözaltına alındı.

GEÇEN HAFTA KAYYUM ATANMIŞTI

17 Kasım’da İçişleri Bakanlığı Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Siirt Belediyesi’ne kayyum atamıştı. İçişleri bakanlığı açıklamasında “Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve tutuklanan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan, İçişleri Bakanlığı'nın 16.11.2016 tarihli kararı ile görevlerinden uzaklaştırılmışlardır. İçişleri Bakanlığı'nca; Mardin Valisi Mustafa Yaman Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak, Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın ise, Siirt Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmişlerdir” denilmişti.

AHMET TÜRK: "BAŞARAMAYACAKLAR"

Madrin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ise kayyUm kararına “Bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Biz bunları geçmişte de yaşadık. O zaman başaramadılar, bizi sindiremediler. Şimdi de öyle olacak. Başaramayacaklar” diye yanıt vermişti.

EVİNDE GÖZALTINA ALINDI

Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz gün İçişleri Bakanlığı tarafından 'Teröre destek' verdiği gerekçesiyle belediye başkanlığı görevinden alınan Ahmet Türk'ün evine sabah saatlerinde Mardin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından operasyon düzenlendi.

Artuklu ilçesinde ikamet eden Ahmet Türk'ün evinin önünde geniş güvenlik önlemleri alındıktan sonra içeri giren polis ekipleri arama yaptı. Polis ekipleri yaptıkları aramaların ardından Ahmet Türk'ü gözaltına aldı.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE GÖTÜRÜLDÜ

Gözaltına alınan Türk ifadesi alınmak üzere Mardin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

ARTUKLU BELEDİYE EŞ BAŞKANLARININ EVİNE DE OPERASYON

Ahmet Türk ile eş zamanlı olarak Mardin merkez Artuklu Belediye Eş Başkanları Emin Irmak ve Leyla Sevinç'in de evine operasyon düzenlendi. Evlerine düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irmak ve Sevinç, ifadeleri alınmak üzere Mardin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.