''Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli''

''Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli''
Güncelleme:

Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk’ün ''Bu iş böyle olmaz. Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli'' önerisi olay oldu.

Arel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda “Bu iş böyle olmaz. Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli” diye yazdı.

Şentürk’ün bu paylaşımı Twitter’da tepkilere neden oldu. Bir Twitter kullanıcısı, “Üniversitedeyken Ahmet Atilla Şentürk’ün kitaplarını okumuştum güzelce beyit açıklıyordu. Gerçek hayatı şiirleri anladığı gibi anlayamamış” diyerek paylaşıma tepki gösterdi.

30785750.jpg

Hürriyet’ten Esra Ülkar'ın haberien göre, Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, bu konuda fazla konuşmak istemediği belirterek şunları söyledi:
“Nasıl anlaşılırsa öyle yorumlansın. Yani indirmek aynı zamanda biliyorsunuz milletvekilliğini düşürmek demektir. Bu Türkçe’nin çok açık bir ifadesi. Fazla bir önemi yok, konuşmak istemiyorum. İndirme fiilinin ne anlama geldiğini Türkçe’de açıklarsınız. İndirme kelimesi milletvekilliğini düşürmek anlamına da geliyor” dedi.

ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA: UZAKLAŞTIRILDI

Arel Üniversitesi’nin Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk'ün sözleri ile ilgili açıklama yaptı.

Üniversiteden yapılan açıklamada ''Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk'ün 10.08.2015 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama nedeniyle hakkında disiplin soruşturması açılmış ve soruşturma sonuçlanıncaya kadar üniversitemizden uzaklaştırılmasına karar verilmiştir'' denildi.