AK Partili başkanı yakan fotoğraflar
İstanbul'da korkutan görüntü! Boğaz çamura bulandı
Bankaya ödediği fazla kredi faizinin 3 katını geri aldı

''Silah kullanmayı diziden öğrendim''

Kendisini darp, şantaj ve tehdit yoluyla birlikte olmaya zorladığını iddia ettiği kişiyi tabancayla öldüren kadına, 18 yıl hapis cezası verildi.

''Silah kullanmayı diziden öğrendim''
A+ A-

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında, M.O'yu (39) "kasten öldürme" suçundan yargılanan H.B.Ç.(42) cinayetten 16, ruhsatsız silah bulundurmaktan da 2 yıl olmak üzere 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Açıklanan gerekçeli kararda, polise, savcıya ve sorgu hakimine herhangi bir savunma yapmayan sanığın ifadelerine yer verildi.

H.B.Ç., ilk eşinin 1996'da hayatını kaybettiğini, 2005'e kadar babasının evinde yaşadığını söyledi.

Daha sonra Z.Ç. ile evlendiğini belirten sanık, 2013'de akrabası M.O'nun kendisini rahatsız etmeye başladığını iddia etti.

 "Silah kullanmayı diziden öğrendim" iddiası

Sürekli bu kişi tarafından tecavüze uğradığını öne süren H.B.Ç., şunları kaydetti:

"Penseyle işkence yapıyordu. Kapıyı açmazsam bağırıp çağırıyor, komşuları rahatsız ediyordu. Olay günü de aynı şekilde geldi. Bana saldırdı. Çantamdaki silahı aldım. Elimden almaya çalışırken tabanca kendiliğinden patladı. Merdivene düştü. Ben de hızımı alamayıp, korkup kaçması için havaya ateş açtım. Bir süre sonra polisi aradım ve teslim oldum. Olayda kullandığım tabancayı pazarcılık yapan bir kişiden satın aldım. Silah kullanmayı televizyonda sürekli takip ettiğim bir diziden öğrendim. Ayrıca silahı satın aldığım kişi de nasıl kullanacağımı bana basitçe tarif etti."

Öldürülen M.O'nun yakınları ile tanıkların ifadelerinin de yer aldığı gerekçeli kararda mahkeme, ilişki yaşadığı M.O'yu son zamanlardaki tehditlerinden dolayı H.B.Ç.'in kasten öldürme suçunu işlediği görüşüne yer verdi.

Sanığı önce müebbet hapis cezasına çarptıran ancak eylemin haksız tahrik altında işlendiğini düşünülerek cezayı 16 yıla indiren mahkeme heyeti, olayda meşru savunma şartlarının oluşmadığına karar verdi.

Ruhsatsız tabanca bulundurmaktan verilen 2 yıl hapis cezasıyla ilgili sanığın duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak, yeniden suç işlemeyeceğine dair olumlu kanaat oluşmadığından, hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulamasına yer olmadığı belirtildi.

Konya'nın merkez Selçuklu ilçesi Sakarya Mahallesi'nde 6 Haziran 2016'da, M.O. tabancayla vurularak öldürülmüş, gözaltına alınan H.B.Ç. tutuklanmıştı.

AA