''Türkiye ile Rusya zor günleri geride bıraktı''

''Türkiye ile Rusya zor günleri geride bıraktı''

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile bir araya geldi. Başbakan burada yaptığı konuşmada Akkuyu Nükleer Santral Projesi ile ilgili tarih verdi.

Başbakan Yıldırım, "Önemli projelerimiz var. Çok hızlı kararlar aldık. Nükleer enerji ile ilgili Akkuyu projesi bizim stratejik gördüğümüz bir alandır. Bundan sonraki hedefimiz projenin hızlandırılarak Cumhuriyetin 100. yılından önce en azından bir fazının faaliyete geçmesidir" dedi.

İki lider görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması yapmak için kameraların karşısına geçti. Rusya Başbakanı Medvedev yaptığı açıklamada, "Mali alandaki iş birliğimizle ilgili ortak yatırım fonu oluşturmaya karar verdik. Üçüncü ülkelerle de ortak projeler yürüteceğiz. Türk Akımı biliyorsunuz. Bu konuda önemli bir gelişme var. Kısa bir süre önce anlaşma onaylandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da imza attı. En yakn zamanda bu anlaşma bizdende onaylanacak ve Akkuyu Nükleer Santrali umarım en kısa sürede projeye stratejik yatırım statüsü verilecek. İlişkilerimizi bundan sonra normalleştirmeye devam edeceğiz" dedi.

ZOR GÜNLER GERİDE KALDI

Zor günlerin geçtiğini, geride kaldığını ifade ederek konuşmasına başlayan Başbakan Binali Yıldırım, "Önemli projelerimiz var. Çok hızlı kararlar aldık. Nükleer enerji ile ilgili Akkuyu projesi bizim stratejik gördüğümüz bir alandır. Bundan sonraki hedefimiz projenin hızlandırılarak Cumhuriyetin 100. yılından önce en azından bir fazının faaliyete geçmesidir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım açıklamasında şunları kaydetti:

Memnuniyetle söyleyebilirim ki Türkiye-Rusya ilişkilerinin tarihi geçmişine yakışır şekilde ekonomi bakımından ikili ilişkileri çok daha ileriye taşıyacak potansiyelimiz, irade mevcut. Önemli olan bu iradenin hayata geçmesidir. Bu konuda iki başbakan olarak işin takipçisi olacağız, bundan da kimsenin endişesi olmaması gerekir. 2010 yılında 100 milyarlık bir ticaret hedefi koyduk ancak gerisinde kaldık. Bundan sonra yapacağımız çok iş var. Bunun için alınması gereken bir takım pratik kararlar var. Karşılıklı kısıtlamaların kaldırılması ve bu çerçevede ticaretin hız kazanması ilişkilerimizi geliştirecektir. İki halkın dostluğu temelinde iki ülkenin ortak menfaatleri konusunda çözülemeyecek hiçbir engel yoktur. Ortak paydaları tespit ederek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu gelişmelerin hem Türk halkı hem Rus halkı için ciddi bir katkı sağlayacağına inanıyorum.

İki lider açıklamalarının ardından basın mensuplarının soruları yanıtladı.

TÜRK AKIMI PROJESİ - AKKUYU NÜKLEER SANTRAL PROJESİ

Rusya Başbakanı Medvedev: Türk Akımı projesini ele aldık. Her iki tarafında iradesi var. Projenin hayata geçirilmesi için büyük umut var. Ayrıca tüm Türk Akımı boru hattının Avrupa'ya kadar gitmesi de konuşuşacak. Türk Akımı diğer doğalgaz hatlarına rakip değil. Avrupalı tüketicileri risklerden koruyacak. Arada sırada riskler olabiliyor. Türk Akımı da bu açıdan önemli.

Akkuyu Nükleer Santral projesi de stratejik bir proje. Sermayedeki pay dağılımı aynı olmaya devam ediyor. 2010 senesinde ortaya çıktı bu proje. Birçok açıdan yavaş ilerliyor. Fakat hızlandırılabilir. İlk enerji bloku 2023 senesinde devreye girecek. Tabii ki Türk partnerlerimizle ilgili kuruluşlar arasında temasları sağlayacağız.

Başbakan Binali Yıldırım: Akkuyu konusunda bizde stratejik yatırım grubuna dahil edilmesine karar verdik. Diğer izinler konusunda da bugün değerlendirdiğimiz gibi izinler alınaca. Bu projeler bizim için önemli. Türk Akımı'nda ise işler hızlı gelişiyor. Anlaşma bizim tarafımızdan onaylandı.

YAPTIRIMLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ KALDIRILDI

Rusya Başbakanı Medvedev: Bir takım yaptırımların hala uygulandığını biliyorsunuz. Büyük bir bölümü kaldırıldı. Bazı projelerde Türk vatanaşları hala istihdam ediliyor ve ülkemize girişlerinde sorun yok. Türk meslektaşlarımız diğer partnerlerimizle de çalışabilir.

TURİSTİK GELİŞMELER-TERÖRLE MÜCADELE

Başbakan Binali Yıldırım: Turizmde Türkiye ile Rusya arasında son bir seneye kadar çok önemli bir noktaya gelmiştik. 2017'de bu durumu telafi edeceğiz. Terör tehdidi her ülke için geçerlidir. Bu tedbir almayacağımız anlamına gelmez. Bugün geçmişten daha fazla gayret var. Bunun herhangi bir üzücü olayla sonuçlanmaması için için fiziki tedbirlerle takviye ediyoruz. 2-3 gün önce Sayın Lavro Antalya'daydı. Gelen misafirlerimizi en konforlu şekilde ağırlamak, can güvenliğini sağlamak Türk hükümetinin teminatı altındadır.

HALEP'TEKİ İNSANİ DURUM

Rusya Başbakanı Medvedev: Suriye konusu ele alındı. Dış politika ile ilgili meseleler genellikle Devlet Başkanı ve Cumhurbaşkanı düzeyinde ele alınır. Sayın Başbakan ile bu konuyu ele aldık. Suriye son derece zor bir durumda. Aynı zamanda şundan yola çıkarak hareket ediyoruz: Suriye'de kurtuluşun, iç huzurun sağlanmasıyla gerçekleşebilir. İnsani yardım konusu ve terörle mücadele konusuna gelince Suriye'de yuva kuran terör örgütleri var. Diyalog son derece önemli.

Başbakan Binali Yıldırım: Bu konuda çok verimli diyaloglar gerçekleşiyor. İnsani yardımların gelişmesi önemli. Attığımız adımlar var. DEAŞ başta olmak üzere PKK, PYD gibi terör örgütlerinin Türkiye'ye yönelik tehditlerinin önüne geçmek ve Suriye halkının yaşadıkları topraklarına geri dönmek. Suriye'de çözümün düne göre daha yakın olduğunu düşünüyorum.