Kuran kursunda çocuklar falakaya yatırıldı kemerle dövüldü
YÖK'ten ''sınavsız üniversite'' açıklaması ! Bu yıl sınav yapılacak mı ?
Gölcük Müftüsü'nün paylaşımına tepki

12 canın yandığı Adana'da 6 milyon TL'lik müftülük binası açıldı

Çocukların tarikat yurdunda öldüğü gün, Diyanet Başkanı aynı ilde 6 milyon liralık müftülük binası açtı.

12 canın yandığı Adana'da 6 milyon TL'lik müftülük binası açıldı
A+ A-

Türkiye dün Adana'da meydna gelenb ve yangın merdiveni kapısı kapalı olduğu için 11'i kız öğrenci 12 kişinin korkunç bir şekilde can verdiği faciayla sarsıldı. Bu korkunç olaydan sonra ortaya çıkan bir ayrıntı ile Türkiye bir kez daha beyninden vuruldu.

Çünkü Adana'da 11'i çocuk 12 kişinin hayatını kaybettiği yurtta yangının çıktığı gün, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de yine aynı kentte 6 milyon liralık müftülük binası açılışına katıldı.

Adana İl Müftülüğü'nün 6 milyon liralık yeni binası Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ın katılımıyla açılırken, burada yaptığı konuşmada "Allah, yaptığı işi en güzel yapanı sever. Sizler de böyle güzel bir müesseseyi Adana'ya kazandırdınız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Diyanet teşkilatı bir kamu kurumudur ama aynı zamanda bir millet kurumudur. Her türlü hizmeti milletle birlikte yapan bir kurumdur" dedi.

Temelini 2012'de yine Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in attığı ve açılışında 81 İl Müftüsünün hazır bulunduğu törende konuşan Başkan Görmez, açılışı yapılan müessesenin Adana'ya, bölgeye ve Diyanet'e hayırlı olmasını dileyerek, "Bugün açılışını yaptığımız bu müessesenin öncelikle Adana'mıza, bölgemize, ülkemize ve Diyanetimize hayırlı olsun. Bu topraklarda var olduğumuz sürece bu müesseselerde her türlü hayrın ve güzelliğin yayılmasını Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

Yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Görmez, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

"Allah, yaptığı işi en güzel yapanı sever. Sizler de böyle güzel bir müesseseyi Adana'ya kazandırdınız. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Diyanet teşkilatı bir kamu kurumudur ama aynı zamanda bir millet kurumudur. Her türlü hizmeti milletle birlikte yapan bir kurumdur."

Müftülüklerin sıradan bir kurum olmadığını, milletin her ferdine hizmet veren bir müessese olduğunun altını çizen Başkan Görmez, "Diyanet teşkilatında görev tanımları değişmiştir. Müftü, sadece bir idareci değil, şehrin manevi hayatını ayakta tutan kişidir. Müftülük sadece bir bürokratik kurum değil, milletin her ferdine hizmet veren bir müessesedir." diye konuştu.

211 YATAKLI KIZ ÖĞRENCİ YURDUNUN DA TEMELİNİ ATTI

 

Adana'da yoğun programına devam eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Adana İl Müftülüğü hizmet binasının açılışının ardından Adana'nın Yüreğir ilçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak olan 211 yataklı Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdunun temelini attı.

Temel atma törenindeki kısa konuşmasında ilmin kadına ve erkeğe farz olduğunu belirterek, "İslam dünyası olarak tarih boyunca bir eksiğimiz var. Biz hep tek kanatla uçmaya kalkıştık. Allah bize iki kanat vermiş. Biz erkeğimizle kadınımızla beraber uçmalıyız. Bilgi, ilim sadece erkeğe değil, kadına da farzdır. Sadece erkek yeryüzünde Allah'ın halifesi değil, kadınlar da yeryüzünde Allah'ın halifesidir. Kadın ve erkek birlikte yeryüzünü imar etmekle emrolunduk. Hz. Peygamber'in Medine'sinde erkekler ne kadar ilim tahsil etmişse kadınlar da o kadar ilim tahsil etmiştir. Hep birlikte yeryüzünü imar etmekle mükellefiz. Kız çocuklarımıza değer vermek, onlara emek vermek, bilgiyle donatmak zorundayız. Kız çocuklarımızı bilgiyle donatmak, zamanı geldiğinde güzel bir aile kurmasına yardımcı olmak her anne babanın görevidir." diye konuştu.

Böyle güzel bir müessesenin hayırlara genişle olmasını, tamamına ermesini Allah'tan niyaz ediyorum.