AK Parti'de bir istifa daha ! O isim istifa etti
Üniversite sınavının tarihi kesinleşti
''Darbe girişiminden bizim de, Melih Gökçek’in de haberi vardı''

15 Nisan Dünya Sanat Günü

Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği (ETOS), tüm sanatçı ve sanatseverlerin Dünya Sanat Gününü kutladı.

15 Nisan Dünya Sanat Günü
A+ A-

Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği (ETOS), tüm sanatçı ve sanatseverlerin Dünya Sanat Gününü kutladı.

Dernek Başkanı Nihal Bağcı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2011 yılında Meksika da yapılan IAA (Uluslararası Sanat Derneği) toplantısında sanatçı Bedri Baykam'ın teklifi ile 2012 yılından itibaren 15 Nisan tarihinin tüm Dünya da "Sanat Günü" olarak kutlanması kabul edildiğini anımsattı. ETOS Başkanı Nihal Bağcı, "15 Nisan Leonardo da Vinci'nin doğum günü. Ressam, heykeltraş, düşünür, yazar, mucit, matematikçi, filozof gibi birçok sıfatı barındıran çok yönlü kişiliği ve sahip olduğu, günümüz çağdaş sanat dünyasının disiplinlerarası çalışmalarının geçmiş ve aynı zamanda gelecekteki yüzü niteliğiyle, Leonardo'nun doğum günü herkesin onayını aldı" dedi.

IAA Dünya Başkanı Rosa Maria BurilloVelasco'nun "Sanat, insanlık tarihinin kelimeler, sesler ve hareketlerle betimlenen kalıcı yansımalarıyla yaşama geçirilmiş olan, insanın en öznel ve en çarpıcı "halet-i ruhiyesi'nin ifadesidir. Dünya Sanat Günü, tüm dünyanın sanatçı ve sanatseverlerinin sanatın değerini ve gücünü eşzamanlı olarak hissetmelerini ve tüm dünya ülkeleri adına büyük önemini aynı anda solumalarını sağlayacaktır" şeklindeki ilk kutlama mesajındaki duygularını ifade eden Bağcı şunları söyledi:

"Dünyanın bir çok yerinde ve ülkemizde sanatın her dalıyla ilgili vakıf, dernek ve kuruluşlar bugün değişik etkinliklerle bu anlamlı güne renk katacaklar. Çok yeni kurulmuş bir dernek ETOS olarak tüm sanatçı ve sanatseverlerin "Dünya Sanat Günü'nü kutluyor, önümüzdeki sene çok değişik etkinliklerle hep birlikte Dünya Sanat Günün'de Sanatsever Eskişehir halkıyla birlikte olacağımıza gönülden inanıyoruz."