171 belediye kapanıyor

Büyükşehir Yasası’ndaki değişikliklere göre, Antalya’da 74 beldenin tamamı kapatılacak.

171 belediye kapanıyor
A+ A-

TBMM Başkanlığı’na sunulan Büyükşehir Yasası’ndaki değişiklikleri içeren tasarıya göre Antalya’da 74 beldenin tamamının kapatılmasının yanı sıra, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur’da nüfusu 2 binin altındaki 97 belde belediyesinin de kapısına kilit vurulacak. 5 kilometre sınırdaki köy ve beldeyle birleşme yapanlar kapanmaktan kurtulacak.

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu Kararı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan ’Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na göre Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur’da nüfusu 2 binin altındaki toplam 97 belde belediyesi kapatılacak. Daha önce de gündeme gelen ancak uygulamadan vazgeçilen nüfusu 2 binin altındaki belde belediyelerine ilişkin Batı Akdeniz illerinden Afyonkarahisar’da 50, Burdur’da 17, Isparta ise 30 belde belediyesi bu kapsama giriyor.

AFYON’DA 50 BELDE KÖYE DÖNÜŞECEK

Bölgede en çok belde belediyesi Afyonkarahisar’da kapatılacak. Kentteki 107 beldenin 50’si kapatılacak. Afyonkarahisar’da kapatılacak belde belediyeleri şöyle; "Merkez’de Anıtkaya, Başmakçı’nın Yaka, Bolvadin’in Büyükkarabağ ve Kemerkaya, Çay’ın Akkonak, Deresinek, Eber, İnli, Karamık, Koçbeyli, Dazkırı’nın Yüreğil, Dinar’ın Çiçektepe, Doğanlı, Haydarlı, Kadılar, Kınık, Uluköy, Yıprak, Emirdağ’ın Adayazı, Aşağıpiribeyli, Bademli, Gömü, Evciler’in Gökçek, Hocalar’ın Yeşilhisar, İhsaniye’nin Ayazini, Bozhüyük, Gazlıgölakören, Karacaahmet, İscehisar’ın Alanyurt, Sandıklı’nın Ballık, Başağaç, Karadirek, Kızık, Kusura, Menteş, Örenkaya, Sorkun, Yavaşlar, Sinanpaşa’nın Güney, Nuh, Tokuşlar, Sultandağı’nın Karapınar, Kırca, Üçkuyu, Yakasinek, Şuhut’un Atlıhisar, Balçıkhisar, Efe, Karacaören, Kayabelen."

SEÇİMİ TÜRKİYE GÜNDEMİNE OTURMUŞTU

Burdur’da ise yeni tasarının kabul edilmesi halinde mevcuttaki 19 belde belediyesinden 17’sinin kapısına kilit vurulacak. Burdur’da kapatılacak belde belediyeleri arasında 2009 Mart’ında iptal gerekçesiyle aynı yıl Kasım ayındaki seçimi için birçok siyasi parti genel başkanı ve bakanların mitinglerine sahne olan ve tüm Türkiye’nin konuştuğu Yusufça Belediyesi de kapatılacak. Burdur’un kapatılacak beldeleri ise şöyle; "Merkez’de Büğdüz, Kozluca, Ağlasun’un Mamak, Yeşilbaşköy, Bucak’ın Çamlık, Gündoğdu, Kızılkaya, Ürkütlü, Çavdır’ın Bayır, Kozağacı, Çeltikçi’nin Bağsaray, Gölhisar İbecik, Yusufça, Tefenni’nin Beyköy, Hasanpaşa. Yeşilova’nın Güney, Salda."

DEMİREL’İN İSMAKÖY’Ü DE KAPANACAK

Tasarıya göre Isparta’da ise 51 belde belediyesinden 30’u kapatılacak. Kapatılacak belde belediyeleri arasında 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in doğum yeri olan İslamköy de bulunuyor. Isparta’da kapatılacak belde belediyeleri şöyle; "Merkez’de Büyükgökçeli, Aksu’nun Yakaafşar. Atabey’in İslamköy, Eğirdir’in Barla, Gökçehöyük, Pazarköy, Gelendost’un Bağıllı, Yaka, Gönen’in Güneykent. Keçiborlu’nun Aydoğmuş, İncesu, Kılıç, Senirkent’in Uluğbey, Yassıören. Sütçüler’in Ayvalıpınar, Kasımlar, Kesme, Şarkikarağaç’ın Göksöğüt, Yalvaç’ın Bağkonak, Çetince, Dedeçam, Kozluçay, Körküler, Kumdanlı, Kuyucak, Özbayat, Özgüney, Sücüllü, Tokmacık, Yukarıkaşıkara."

KAPANMAKTAN KURTULMANIN YOLU

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 8’inci maddesine göre nüfusu 2 binin altında olduğu için kapatılacak belde belediyeleri, 5 kilometre sınırı içindeki kapatılacak başka bir belde veya köy ile halkın yarısından fazlasının imzası, yine halkın yarısından fazlasının onaylayacağı bir referandum ile diğer belde belediyesinin meclis kararı alınarak ilçe kaymakamlıklarına başvuru sonucu bağlanabileceğini söyledi. Ahmet Toptaş, 6 Haziran 2013 tarihine kadar diğer bir belde veya köyün bağlanmayı kabul ettiği belde belediyesinin böylelikle kapatılmaktan kurtulabileceğini açıkladı.

CHP SANDIK KURACAK

Belde belediyelerinin kapatılmasına ilişkin kararı doğru bulmadıklarını açıklayan CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, kazanılmış hakların referandumlar yapılarak tekrar değerlendirilmesini istediklerini söyledi. O belediyeleri halkların kendilerinin kurduğunu ve kapatılacaksa da buna halkların kendi karar vermesi gerektiğini belirten Özkan, "Referandum yapılsın, halk istiyorsa kapatılsın. Biz CHP olarak 14 ve 21 Ekim tarihleri arasında tüm Türkiye genelindeki belediyelerde sandıklar kuracağız ve halk karar verecek. ’Ben kapattım oldu bitti’ gibi bir şey olamaz. Bugün Fransa’da 36 bin belediye varmış. Hem ’yerinden yönetim’ diyorlar, BELDES, KÖYDES kuruldu ama bunların tamamen tersi yapılıyor. Yerinden yönetim tamamen ortadan kaldırılmak isteniyor" dedi.

Nüfus kriter olmamalı

Isparta’da nüfusu 2 binin altında kalan 30 belde belediyesi kapatılacak. Kapatılacak belediyelerin başkanları kapatmanın çözüm olmadığını belirterek, bunun sadece nüfus oranıyla değil çevre, imar ve altyapı gibi kriterlerle hesaplanması gerektiği görüşünde birleşti. Yalvaç İlçesi Bağkonak Belediye Başkanı CHP’li Mevlüt Gürsal, "Gönderilen ödeneklerle personel maaşı ödenmiyor demek ya da para yetmiyor demek çare değil. Personel sayısını işçi sayısını sınırlandırırsınız ama kapatmak çözüm değil" dedi.

Gelendost İlçesi Yaka Belediye Başkanı CHP’li İbrahim Perçin, 2011 nüfusuna göre 1949 nüfusları bulunduğunu belirtip "2011 nüfus baz alınıyor. Aslında nüfusumuz 2 binin üstünde şu anda ama yapacak bir şey kalmadı. Nüfusun 2 binle sınırlandırılması doğru değil. Sadece nüfus kriteri esas alınmamalıydı" dedi. Güneykent Belediye Başkanı AK Parti’li Fahrettin Kuzgun, "1954 yılından beri belediyeliğiz. Hiçbir borcumuz yok. Ayakta sapasağlam durabilen bir belediyeyiz ama kapatılıyoruz" diye konuştu.

Atabey İlçesi İslamköy Beldesi Belediye Başkanı AK Parti’li Zekeriya Şataf, 57 yıllık belediye Olduklarını kaydedip, "İslamköyümüzün belediyelikten düşürülmesini uygun görmüyorum. Burası sayın Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’in memleketi. Bu nedenle kasaba olarak kalmasını çok arzu ederdik. 2011 nüfus sayımına göre 1120 nüfus var. Tabi zamanla insanımız göç edince nüfus azalmış. Tabi bunu 2 bine tamamlamak mümkün değil. 2011 nüfus sayımı baz alınacağı için kapatılmaktan kurtulamıyoruz" dedi.

CHP, beldelerde referandum yapacak

TBMM’ye gönderilen ve belde belediyelerin kapatılmasını ön gören yeni Büyükşehir Yasa Tasarısı kapsamında kapanacak Adrasan, Mavikent ve Beykonak belde belediyeleri için CHP Kumluca İlçe Teşkilatı, halk oylamasına gidecek. 21 Ekim Pazar günü referanduma yapacaklarını kaydeden CHP Kumluca ilçe Başkanı Arif Kocacık, yeni yasal düzenlemeyle 27 ildeki tüm belde belediyelerinin kapatılacağını söyledi. Toplamda 1023 beldenin kapanacağını anlatan Kocacık, Kumluca’da ise Adrasan, Mavikent ve Beykonak beldelerinin kapanacağını söyledi.

Belde halkının iradesini hesaba katmadan belde belediyelerinin kapatılması girişiminin, demokrasi ile bağdaşmadığını vurgulayan Başkan Kocacık, "İleri demokrasi’ söylemleri altında AKP iktidarı, halkın iradesini hiçe sayıyor" dedi. Başkan Kocacık, ülke genelinde 14 Ekim’de CHP’li belediye başkanları tarafından yönetilen 194 belde de, 21 Ekim’de ise diğer partili 829 belde belediyesinde yerel referandum yapılacağını belirtti.

Halkın iradesini ortaya koyması için 21 Ekim Pazar günü noter huzurunda Adrasan, Mavikent ve Beykonak beldelerinde sandık kurulacağını anlatan Kocacık, "Yasa tasarısı kapsamında kapatılması öngörülen belde belediyeler için ’evet kapatılsın’ ya da ’hayır kapatılmasın’ yönünde oy kullanılacak. Burada beldelerin kaderine halk karar vermeli" diye konuştu.