18 Patlayıcı Madde Arama Köpeği Göreve Hazır

18 Patlayıcı Madde Arama Köpeği Göreve Hazır

Emniyet Genel Müdürlüğü Köpek Eğitim Merkezi'nde, patlayıcı madde, silah, mühimmat arama köpekleri ile idarecilerine yönelik düzenlenen temel eğitim programı tamamlandı- Emniyet Genel Müdürü Lekesiz:- "Karşılıklı çatışmadan çok patlayıcı düzenekleri kurma

ANKARA (AA) - Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz, "Karşılıklı çatışmadan çok patlayıcı düzenekleri kurmak suretiyle yapılan tuzaklamalar düne göre daha fazla. O halde, patlayıcı arama, bomba arama köpekleri ve onların idarecilerinin de devreye girmesi fevkalade önem arz ediyor" dedi.

"Patlayıcı Madde, Silah, Mühimmat Arama Köpeği ve İdarecisi Temel Eğitim Programı"nın tamamlaması dolayısıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Köpek Eğitim Merkezi'nde tören düzenlendi.

Lekesiz, törende, emniyet teşkilatının 171 yıllık birikimi ve donanımıyla Türk milletine hizmet ettiğini söyledi.

Emniyet teşkilatının zengin birikiminden aldığı tecrübe ve insan kaynaklarının yetişmesine verdiği önem ile suç ve suçluyla mücadelesinde caydırıcı kapasiteye ulaştığını ifade eden Lekesiz, şöyle konuştu:

"Emniyet teşkilatı, alınan tüm önlemlere rağmen suçların ortaya çıkması halinde kabul edilebilir sürelerde faillerin ortaya çıkması noktasında ciddi bir kapasiteye ulaşmış durumdadır. Emniyet teşkilatı tüm bunları analitik yaklaşımla ele alıp, deyim yerindeyse geleceği yönetmeye çalışarak yapıyor. Zira biliyoruz ki geleceği yönetmek konusunu ıskalarsak, yetersiz kalırsak, olayların peşinden gitmek zorunda kalabiliriz. İşte bir taraftan terörle mücadele, bir taraftan trafik hizmetleri, bir taraftan organize suç şebekeleriyle mücadele, huzur ve güvenliğin her alanında mücadele ederken hiç şüphesiz teşkilat mensuplarına yardımcı olan bir taraftan teknolojik altyapı, bir taraftan bilişim teknolojisi gibi diğer unsurlar var. Eğitimlerini tamamlayan görev köpekleri gibi bir taraftan da çalışmalarımızda bize yardımcı olan gezegenimizin diğer canlıları var. Bugün eğitimlerini tamamlayan 18 köpeğimiz ile onların idarecilerinin sertifikalarını vereceğiz."

Lekesiz, terör olaylarının bir süredir yeniden yoğunlaştığını anımsatarak, şöyle devam etti:

"5-6 aydır terörle mücadele çalışmalarında gördüğümüz, yaşadığımız şu, yeni bir eylem çeşidi ve dokusuyla karşı karşıyayız. Patlayıcı ile yapılan, karşılıklı çatışmadan çok patlayıcı düzenekleri kurmak suretiyle yapılan tuzaklamalar düne göre daha fazla. O halde, patlayıcı arama, bomba arama köpekleri ve onların idarecilerinin de devreye girmesi fevkalade önem arz ediyor. Dolayısıyla bu arkadaşlarımız takım halinde görevlerini icra ederlerken bilecekler ki görevlerini ne kadar özenle yürütürlerse, polisimizin, askerimizin, korucularımızın, sivil insanlarımızın şehit olması, hayatını kaybetmesi gibi elim olaylar da o oranda azalacaktır. Dolayısıyla bu vesileyle bir kez daha belirtmek isterim ki lütfen arkadaşlarımız bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da görevlerini ne kadar iyi yaparlarsa şehit ve gazi sayısı, sivil insan kaybı o kadar az olacaktır. Bu düşünceyi, bu disiplini göz ardı etmeksizin görevlerini icra etsinler."

- İlk polis köpeği "Dolf"

Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkan Vekili Cengiz Erişir de köpeklerin 12 bin yıldır insanların sadık dostu olduğunu ve daima insanlığın hizmetinde yer aldığını dile getirdi.

Zamanla köpeklerin üstün koku alma özelliklerinin keşfedildiğine işaret eden Erişir, dünya genelinde ilk polis görev köpeğinin 1901'de Almanya'da kullanılmaya başlandığını bildirdi.

Erişir, Türkiye'de ise ilk kez 1930'da Almanya'dan getirilen "Dolf" isimli köpeğin polis hizmetlerinde kullanıldığını kaydetti.

Köpek Eğitim Merkezi'nin uyuşturucu arama ve asayiş devriye branşlarında 4 köpekle eğitimine başladığını belirten Erişir, bugün merkezin 10 farklı branşta eğitim verdiğini, çok sayıda görev köpeğini Türk ve yabancı kolluk birimlerinin hizmetine sunduğunu anlattı. Köpek Eğitim Merkezi'nde bugüne kadar 3 bine yakın görev köpeği yetiştirildiğini vurgulayan Erişir, 12 ayrı ülke kolluğuna yönelik eğitim verdiklerini ve 39 köpeğin bu ülkelere hibe edildiğini söyledi.

Yıllık ortalama 50 görev köpeğini emniyetin hizmetine kazandıran merkezin, 2016 hedefinin 150 olduğunu dile getiren Erişir, bu amaçla eğitim kampüsünün revize edilmesi için çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğine dikkati çekti.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 9 farklı branşta 286 görev köpeğinin bulunduğunu, düzenlenen mezuniyet töreniyle sayının yükseleceğini bildiren Erişir, temin ve yavrulama süreci tamamlanan 25 köpeğin eğitimlerine ise 29 Şubat Pazartesi gününden itibaren başlanacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından eğitimleri tamamlanan idarecilere sertifikaları verildi.

- Kapkaç şüphelisini kısa sürede etkisiz hale getirdi

Daha sonra görev köpekleri ve idarecileri tarafından gösteri sunuldu. İlk gösteride, bir aracın motor bölümüne yerleştirilen patlayıcı, görev köpeğince bulunurken, diğer gösteride ise temsili olarak bir kadının çantasını çalan kapkaç zanlısı, görev köpeğince etkisiz hale getirildi.

Gösterileri ilgiyle izleyen Lekesiz, törenin sonunda eğitimleri tamamlanan köpekler hakkında idarecilerinden bilgi aldı.

Törene, Emniyet Genel Müdürü Lekesiz'in yanı sıra Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Necmettin Emre ve Ali Baştürk, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Orhan Özdemir, Uyuşturucu İle Mücadele Daire Başkan Vekili Cengiz Erişir ile emniyet müdür ve amirleri katıldı.