250 bin sağlıksız ürün imha edildi

2018’in ilk 8 ayında 45 bin 824 üründe güvensizlik tespit edilirken özellikle ithal takı, oyuncak ve kırtasiye ürünlerinin zehir saçtığı ortaya çıktı.

250 bin sağlıksız ürün imha edildi
Haber3.com'a Google'da abone olun Google News
A+ A-

Türkiye’nin tehlikeli kimyasalları düzenleyen Avrupa Birliği Reach Tüzüğüne tam uyumlu hâle gelmesiyle birlikte yapılan denetimlerde ‘güvensiz’ ürün sayısında artış yaşandı. Hazırlanan rapora göre 2017’de 6 bin 620 olan güvensiz ürün sayısı, 2018’in sadece 8 ayda 7 kat artarak 45 bin 824’e fırladı.

Özellikle yeni kurulan ve yüklü miktarda ithalat yapan firmaların getirdiği imitasyon takı, oyuncak ve kırtasiye ürünlerinde büyük oranda “güvensizlikler” tespit edildi. Gümrüklerde el konulan söz konusu ürünler imha edilerek yurt içine dağıtılmaları engellendi.

Tekstilden kırtasiyeye binlerce ürün incelendi

Ticaret Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Dairesi Başkanı Meral Karaaslan tekstilden kırtasiyeye ayakkabıdan biberona, deterjandan diş fırçasına dek pek çok ürünü incelediklerini belirterek, “2011 yılındaki düzenlemeyle ağır metaller, azo renklendiriciler, fitalatlar ve alev geciktiriciler denetlenirken 2017 yılında AB’nin tehlikeli kimyasallara düzenleme getiren tüzüğü REACH ile tam uyumlu hale geldik.

Bugün ürünlerde 4 yerine tam 66 tehlikeli kimyasalı inceliyoruz.

2017 yılında toplam 54 firmanın 6 bin 620 ürününde güvensizlik tespit etmişken 2018’in 8 ayında 27 firmada 45 bin 824 ürününde problem olduğunu belirledik. Daha az firma sayısına karşılık güvensiz ürün sayısı 8 ayda 7 kat arttı. Bunun altında özellikle yeni kurulan ancak büyük miktarlarda ürün ithal eden firmaları takibe almamız yatıyor.

Gelen ürünleri incelediğimizde insan sağlığı ve kullanım açısından güvensizlikler belirledik. İncelenen tehlikeli kimyasalların sayısının artması da bu rakamın zirveye çıkmasında bir diğer önemli etken oldu.

 

Haber3.com'a Google'da abone olun Google News