3 kritik isme FETÖ'cü suçlaması

3 kritik isme FETÖ'cü suçlaması

"Fethullah'ın Copları" adlı kitabıyla emniyetteki cemaat yapılanmasını gündeme getiren Zübeyir Kındıra, Hanefi Avcı, Sabri Uzun ve Emin Arslan'ı FETÖ'cü olmakla suçladı.

"Fethullah'ın Copları" adlı kitabıyla polisteki Cemaat yapılanmasını 1999'da ilk kez kamuoyu gündemine taşıyan isimlerden Zübeyir Kındıra, CNN TÜRK'te bu yapıyı anlattı. Polisteki FETÖ'cülerin "Közcüler" ve "Kozcular" olarak ayrıştığını söyleyen Kındıra, kendileri de bir dönem Cemaatin yürüttüğü davalarda sanık olan Hanefi Avcı, Sabri Uzun ve Emin Arslan'ı "Közcü" olmakla suçladı. Kındıra, bu isimleri görevde oldukları uzun yıllar boyunca Cemaat ile birlikte hareket etmekle suçladı.

Emniyet'teki Fethullah Gülen Cemaati yapılanması, tartışmanın odağındaki isimler tarafından CNN TÜRK'teki Türkiye'nin Gündemi programında tartışıldı. "Fethullah'ın Copları" adlı kitabıyla bilinen gazeteci-yazar Zübeyir Kındıra, Emniyet'teki Cemaat yapılanmasını anlattı ve Hanefi Avcı, Sabri Uzun ve Emin Arslan'ı da uzun yıllar Cemaat ile birlikte hareket etmekle suçladı.

Gazeteci-yazar Zübeyir Kındıra, örgütün önde gelen isimlerinin, kendisinden sonra yerine geçecek ismi belirlemesini istemesi üzerine Fethullah Gülen'in öldürüleceğinden şüphelenerek Cemaatte tasfiyelere gittiğini ve o dönemde "Emniyet İmamı" olduğu ileri sürülen Kemalettin Özdemir'i de uzaklaştırarak yerine "Kozanlı Ömer"i getirdiğini anlattı.

Cemaatin içinde oluşan bu çatlak nedeniyle Emniyette de yeni ve eski "imamın" çevresinde ayrışma yaşandığını anlattı.

Daha sonra MİT'e atanan eski imam Kemalettin Özdemir'in yandaşlarının polis içinde "Közcüler", yeni imam Kozanlı Ömer'in yandaşlarının ise "Kozcular" olarak adlandırıldığını belirten Kındıra, Hanefi Avcı, Sabri Uzun ve Emin Arslan'ı da "Közcü" olmakla suçladı.

Kındıra, Cemaatin yürüttüğü kumpas davalarında bu isimlerin hedef tahtasına konulmasına ilişkin de açıklamalar da bulundu. "Kozanlı Ömer"in ABD'ye girişinde cemaate ve devlete ait gizli belgelerle yakalanmasından dolayı Cemaatin, FBI ile yakın ilişki içindeki Emin Arslan'ı suçladığını belirten Kındıra, Arslan'a karşı operasyon başlattığını söyledi.

Ardından da Cemaatin "Közcü" diye nitelenen diğer isimleri hedef aldığını ve Hanefi Avcı'nın da bunun üzerine Haliç'te Yaşayan Simonlar adlı kitabı yazarak, Cemaat'i ifşa etmeye başladığını ileri sürdü. Kındıra, bu polis müdürlerinin Gülen Cemaatinin Emniyette en güçlü olduğu dönemler boyunca görevde kaldıklarını belirterek, onların da Fethullahçı olduğunu, sadece Kozanlı Ömer'e karşı, eski "İmam" Kemalettin Özdemir'i savunduklarını iddia etti.

CNN Türk