13 yaşındaki Suriyeli çocuk doğum yaptı

13 yaşındaki Suriyeli çocuk doğum yaptı
Güncelleme:

Diyarbakır'da hastanede doğum yapan Suriyeli kız çocuğunun yaşı 13 çıktı. Anne ve babası hakkında "Zincirleme nitelikli cinsel istismar" suçundan 20’şer yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır'da doğum sancıları tutan Y.C. gece Kadın Doğum Hastanesine kaldırıldı. Burada doğum yapan Y.C.'nın anne olabilecek yaş ve görünümde olmadığı doktorlar tarafından gözlemlenince durum hastane polisine bildirildi. Kayıtlara bakıldığında geçici kimlik belgesinde 15 yaşında görünen Y.C.'nın durumu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Cinsel Suçlar Bürosuna iletildi.

Sözcü gazetesinden Özgür Cebe'nin haberine göre soruşturma başlatılınca Y.C.'yla evlenen 20 yaşındaki M.C., Y.C.'in amcasının kızı olduğunu, onun rızasıyla evlendiklerini, bu evlilikten bebeklerinin dünyaya geldiğini, kimseyi cinsel yönden istismar etmediğini, sadece eşinin yaşı küçük olduğu için resmi nikâh yerine imam nikahı yaptıklarını söyledi.

Y.C.'in babası S.C. ile annesi N.F. de, kızlarını evlendirdiklerinde 16 yaşında olduğunu, bu evliliğe aile olarak rıza gösterdiklerini, zorlama olmadığını belirttiler. Damadın babası R.C. ile annesi S.H. ise, ailelerin rızasıyla çocuklarını evlendirdiklerini, şu anda da evli olduklarını ve bu durumun suç olduğunu bilmediklerini ifade ettiler. Y.C. da kuzeniyle kendi isteğiyle evlendiğini, cinsel istismar olmadığını söyledi.

Ailesi tarafından kimlikte 15, gerçekte ise 17 yaşında olduğu iddia edilen Y.C.'in kemik yaşının tespiti için Adli Tıp Kurumu'ndan alınan raporda, 13 yaşında olduğu ortaya çıktı. Aileler ve Y.C.'le evlenen M.C. hakkında “Nitelikli cinsel istismar” suçundan 20'şer yıl hapis istemiyle dava açıldı.

İddianamede, mağdurun gebeliğinin 39 haftasında doğum yaptığı, mağdur ile sanığın cinsel ilişki yaşadıkları tarihte Y.C.'in 13 yaşında olduğu için bu cinsel ilişkiye rıza gösterme iradesinin hukuken geçerli olmadığı ifade edildi. Bu nedenle Y.C.'in anne ve babası ile M.C.'in anne ve babasının gayrı resmi evliliğe rıza gösterdikleri için mağdurun gebe kaldığı tarih dikkate alındığında cinsel istismar suçunun sabit olduğu vurgulandı.

İddianamede, sanık M.C.'in birden fazla kez yaşadıkları cinsel ilişkiler nedeniyle zincirleme çocuğun nitelikli cinsel istismarı, ailelerin de çocuğun nitelikli cinsel istismarına yardım etme suçunu işledikleri belirtildi. Ceza istenildiğini uyan hem küçük kızın, hem de evlendirilen çocuğun aileleri kayıplara karıştı. Ağır Ceza Mahkemesi, aileler hakkında zorla getirme ve yakalama kararı çıkardı.

(Kaynak)