Ankara'daki 10 Ekim anmasında çok sayıda gözaltı

Ankara'da 103 kişinin öldüğü 10 Ekim anmasına katılmak isteyenler polisin müdahalesiyle karşılaştı. Aralarında ölenlerin yakınlarının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

‘Emek, Barış ve Demokrasi’ talebiyle Türkiye’nin farklı illerinden 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’daki mitinge katılan binlerce kişiye yönelik IŞİD’in düzenlediği katliamın üzerinden beş yıl geçti. Katliamda hayatını kaybeden 103 kişinin yakınları, yaralananlar, meslek örgütü ve siyasi parti temsilcileri katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önüne yürümek için Ulus’ta buluştu.

Polisin pandemi gerekçesi ile yürüyüşe izin verilmeyeceğine yönelik anonsunun ardından yurttaşlar yaşanan durumu alkışlarla protesto etti.

Pandemi nedeniyle anma etkinliğine izin verilmeyeceğini belirten polis Ankara Garı önüne gitmek isteyenlere müdahale etti.

Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU ?

10 Ekim 2015’te ‘Barış ve Demokrasi Mitingi’ için toplanılan Ankara Garı’nın önünde, IŞİD’in düzenlediği saldırı sonucu 102 kişi hayatını kaybetmiş, 400’den fazla yurttaş yaralanmıştı.

 

Seçiniz...