Annesini döven babasını bıçaklayan sanığa tahliye

Annesini döven babasını bıçaklayan sanığa tahliye

Zonguldak'ta annesine şiddet uygulayan babasını, bıçakla yaralayan sanık, 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davadan tahliye edildi.

Annesini döven babasını bıçakladığı gerekçesiyle yargılanan sanığın tahliye edildiği açıklandı. 

Olay, geçen yıl 29 Haziran’da Asma Mahallesi Dağbaca Sokak’ta meydana geldi. Alaattin D. (45) iddiaya göre eşi N.D.'ye (41) şiddet uygulamaya başladı. Hakan D., babasına engel olmaya çalıştı. Bu sırada Hakan D., babasını ekmek bıçağıyla bıçakladı.

Yaralı halde sokağa çıkıp yardım isteyen Alaattin D., akrabası tarafından hastaneye kaldırıldı. Gözaltına alınan Hakan D. tutuklandı.

''ANNEM ÖLDÜ KORKUSUYLA NE YAPTIĞIMI BİLEMEDİM''

Hakan D. hakkında, ‘Haksız tahrik altında öldürmeye teşebbüs’ suçundan dava açıldı. 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Hakan D., önceki savunmalarında babasının annesine şiddet uyguladığını söyleyerek, “Olay esnasında annemin öldüğünü düşündüm. O korku ile ne yaptığımı bilemedim, pişmanım" dedi. Şikayetçi olan Alaattin D. ise oğlunun, eşiyle tartıştığı sırada, 'Bugün senin ölme günün' diyerek kendisini bıçakladığını söyledi.

Hakan D.’nun Zonguldak 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi. Tutuklu sanık Hakan D., duruşmaya SEGBİS ile katılırken, N.D. ile taraf avukatları ise salonda hazır bulundu.

Alaattin D. ise duruşmaya katılmadı.

Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda Alaattin D.’nun sol üst kolunda meydana gelen yaralanmaya ilişkin his ve doku kaybının olup olmadığının belirlenmesi için muayene edilmesi gerektiği belirtildi.

Raporun gelmesinin uzun süreceğini belirten savcı, tutuklulukta geçen sürenin göz önüne alınarak Hakan D.’nun tahliyesini istedi.

Alaattin D.’nun avukatı, Hakan D. ve N.D.’nin beyanlarının çelişkili olduğunu ifade ederek, tutukluluk halinin devamını talep etti.

Hakan D.’nun avukatı ise Alaattin D.’da oluşan yaralanmalardan sadece bir tanesinin hayati tehlike oluşturduğunu ve müvekkilinin eylemi kendi iradesiyle sonlandırdığını ileri sürerek, suç vasfının değişme ihtimali olduğundan tahliyesini istedi.

MAHKEME BAŞKANI ŞERH KOYDU

Mahkeme heyeti, Hakan D.’nun tutuklulukta geçirdiği süre, sabit ikametgahının olması, kaçma şüphesinin bulunmamasını göz önüne alarak adli kontrol tedbirleriyle tahliye edilmesine oy çokluğuyla karar verdi.

Mahkeme başkanı ise tahliye kararına şerh koyarak, atılı suçun oluştuğuna dair kuvvetli şüphe olduğunu, bu sebeple de tutukluluğun yerinde olduğunu belirterek, tahliyesini kabul etmediğini belirtti. Oğlunun tahliye edilmesine sevinen N.D. mahkeme salonundan gözyaşlarını tutamayarak çıktı.

DHA