Antibiyotik can aldı !

Antibiyotik can aldı !

Penisiline alerjisi bulunan genç kız diş ağrısı için kullandığı antibiyotik yüzünden yaşamını yitirdi.

Çankırı'da yanlış ilaç kullanan genç kızın beyin ölümü gerçekleşti. Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Muhasebe öğrencisi 25 yaşındaki Derya Yücekaya geçtiğimiz Cuma günü akşam saatlerinde diş ağrısı nedeniyle içtiği antibiyotik yan etki gösterdi. 5 gün yoğun bakımda kalan genç kızın akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti.

Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanı Adnan Taha Tuğrul yapığı açıklamada, "Üniversite öğrencimiz Derya Yücekaya geçtiğimiz Cuma günü 23.50 civarında diş ağrısından kaynaklı bir antibiyotik kullanıyor. Antibiyotiği bir bitki çayıyla beraber kullandıktan 5 dakika sonra arkadaşımızda bir reaksiyon gelişiyor ve midesi bulanıyor. Lavaboda fenalaşmasının ardından ev arkadaşı ambulansa haber veriyor. Ambulans geldikten sonra saat 24 civarında öğrencimiz hastaneye giriş yapıyor.

Yanlış İlaç Kullanan Genç Kızın Beyin Ölümü Gerçekleşti

Bunun tanısını anafilaktik şok olarak tanımlanıyor bu teşhis konuluyor. Bu olayın ortaya çıkmasının sebebi aldığı ilacın içerisindeki penisilin maddesi olduğundan ve arkadaşımızın vücudunun penisiline karşı alerjisi olduğundan dolayı bu maddeye reaksiyon veriyor. Arı sokması da penisilin içeriyor. Bizim arkadaşımızı ya da bu şekilde olan bir insanı arı bile soktuğunda vücut buna karşı bir reaksiyon gösteriyor ve böyle bir can kaybına sebep olabiliyor. Arkadaşımızın beyin ölümü bugün saat 14.00 itibari ile gerçekleşmiş durumda ailesi burada, arkadaşımızın cenazesini ailenin organ bağışı yapıp yapmayacaklarının kararını vermesinin ardından Antalya'ya götüreceğiz. Üniversitemiz de her zaman ailenin yanındadır. Tüm öğrenci arkadaşlarım ve tüm insanlar doktora bire bir görünmeden hiç kimse ilaç kullanmasın. Üniversitemizin Çankırı'mızın başı sağ olsun" dedi.

Yanlış İlaç Kullanan Genç Kızın Beyin Ölümü Gerçekleşti