Böyle dolandırıcılık görülmedi: Paralarını ver okuyup üfleyelim

Böyle dolandırıcılık görülmedi: Paralarını ver okuyup üfleyelim

Bolu'da çiftçi Osman A. (63), hayır işleriyle uğraştıklarını söyleyen 3 kişi tarafından inanılmaz bir yöntem ile dolandırıldı.

Bolu'da çiftçi Osman A. (63), hayır işleriyle uğraştıklarını söyleyen 3 kişinin "Paralarını ver okuyup üfleyelim" teklifini, kabul edince 16 bin 500 lirasından oldu.

Sanıklar suçlamaları kabul etmezken, Çetin K. mahkeme başkanının kamera kaydında gözüktüğünü söylemesi üzerine "İnsanoğlu birbirine benzer" cevabını verdi.

 Olay, 3 yıl önce Aktaş Mahallesi'nde meydana geldi. Çiftçi Osman A., Ziraat Odası'na sattığı patatesin parası 16 bin 500 lirayı aldıktan sonra evine gitmek üzere yola çıktı.

Daha sonra 3 çocuk babası A.'un, yanına gelen ve hayır işleriyle uğradıklarını söyleyen Çetin K., Ömer M. ve Yaşar K., "Paranı okuyup üfletelim" diyerek A.'a teklifte bulundu. Teklifi kabul A.'un parasını alarak bir apartmana giren 3 kişi, sonra ortadan kayboldu. A. savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

 2 YIL SONRA KAMERA KAYITLARI ÇIKTI
Olaydan 2 yıl sonra ortaya çıkan kamera kayıtlarının incelenmesiyle 3 şüpheli, yakalandı. Çetin K., Ömer M. ve Yaşar K. hakkında, 'dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık' suçlamasıyla 7 yıl 3 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Bolu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya katılan Osman A., "Olay günü, bu 3 kişi yanıma yanaşarak hayır işleriyle uğraştıklarını söyleyerek, cebimdeki parayı kendilerine vermemi ve dualarla okuyup üfledikten sonra geri vereceklerini vaat ettiler. Ben de onlara inandım. Sattığım patateslerin parası olan 16 bin 500 lirayı kendilerine verdim. Sonra bir apartmana girip 'Paraları okuyup üfleyip geleceğiz' dediler ama bir anda kayboldular. Kendilerinden davacı ve şikayetçiyim. Ben bunu hak ettim, nasıl olur da inanırım böyle şeye" diyerek kendisini de suçladı.

Tutuklu sanıklar Çetin K., Ömer M. ile Yaşar K., üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Çetin K., mahkeme başkanının, "Kamera görüntülerinde yüzün görülüyor ve tıpatıp bu sensin" sorusuna, "İnsanoğlu birbirine benzer, o fotoğraf bana ait değil" diyerek cevap verdi. Mahkeme, eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı erteledi.