Cihangir'de plakçıda içki içenlere saldırı

Cihangir'de plakçıda içki içenlere saldırı

Cihangir'de plak satan bir işyerinde düzenlenen etkinlikte içki içenlere tepki gösteren grup korku saçtı.

Cihangir'de Radiohead etkinliği düzenleyen plakçıdakilere alkol yüzünden saldırı düzenlendi. Plakçı dükkanının sahibi ise Koreli çıktı. Dükkan sahibi Seogu Lee bugün dükkanını ağlayarak kapatıp, gitti.

Twitter üzerinden canlı yayın yapan Periscope programından da paylaşılan etkinlik devam ederken gelen bir grup, içeride içki içilmesine tepki gösterdi.

Gruptan beyaz tişörtlü bir kişi tehditler savurarak içeridekileri dışarı çıkardı, masadaki içkileri de yere attı. Etkinliğe katılanlar panik içinde kaçıştı.

“Kapat burayı kapat. Ramazanda utanmıyor musunuz lan” diye bağıran saldırgan, “Seni öldürürüm” tehditleri savurarak önüne çıkanları da darp etti.

Grup, etkinliğe katılanlara dışarıda da küfürler edip  dövdü. Görüntülerde gruptan bir kişinin “Sizi varya içeride yakarım haa... Hadi bir daha ramazanda içki için de göreyim” diye tehditler savurması da duyuldu. İş yeri daha sonra bir çalışan tarafından kapatıldı.

5765121318c77324a4b5d45d.jpg

PLAKÇININ SAHİBİ KORELİ ÇIKTI

Dün akşam Beyoğlu Firuzağa'da saldırıya uğrayan plakçı dükkanının işletmecisi Güney Koreli çıktı. Seogu Lee isimli işletmeci saldırının ardından dükkanını kapattı ve habercilerin çekim yaptığı sırada gözyaşı döktü. Açıklama yapmak istemeyen ve gazetecilerin çekim yapmasından rahatsız olduğu gözlenen Lee, İngilizce "lütfen yapmayın" diyerek sokaktan ayrıldı.

5765217c18c77324a4b5d591.jpg

Dükkanın sahibi olduğunu söyleyen Haydar Tekin de "Akşam bazı olaylar olmuş. Biz de dükkanın tahliye edilmesini istedik" dedi.

Saldırıyla ilgili henüz gözaltında kimsenin olmadığı öğrenildi.

5765121d18c77324a4b5d45f.jpg

Playtusu sitesinde anlatılan Seogu Lee ve plakçısının hikayesinin bir bölümü şöyle:

"Velvet Undergorund’dan naif bir kelime oyunuyla Velvet Indieground’a evrilen tatlı mı tatlı bir dükkan içinde, birçoğumuzun gündelik hayatta pek sık karşılaşmadığı güler yüzle karşılaşırız daima. Plak arşivi, güncel indie müzik takipçileri için bir nevi vadedilmiş cennet gibidir. Güler yüzüne gayet uygun, tatlı, minimal bir Türkçe’yle sizi selamlar. Dükkanda her daim bir ikram hali vardır; kimi zaman kahve, kimi zaman şeker… Plakları büyük bir iştahla toplamaya başlarsınız. Ödeme yapmak için yanaştığınızda usulca bir kağıda not alır Seogu, ardından da aynı kağıtta toplama işlemini yapar. Siz daha sormadan hiç ummadığınız bir indirimi hanenize eklemiştir bile…

5765217d18c77324a4b5d59d.jpg

Bir de kayıtlı mail adreslerine düzenli olarak gönderdiği e-mail’leri vardır Seogu’nun. Her şeyden çok sevdiği müziğe verdiği değeri, o e-mail’lerin her kelimesinde fark edersiniz. Adanmışlık, heyecan, tutku, her şeyden önce sevdiği işi yapma ayrıcalığına sahip olması… Maddi açıdan asla tatmin olmasa da manevi tatmini, ayda on binlerce lira kazananların çok misli büyüklüktedir diye tahmin ediyoruz.

Onun bu tutkusu, dün fiziksel formatta yayınlanan yeni Radiohead albümü A Moon Shaped Pool’un dünya çapındaki lansmanına yansıdı. Normallikten birazcık nasibini almış ülkelerin büyük bir heyecanla takip edip katıldığı etkinlik, maalesef dengesi hayli bozuk bir coğrafyada hayat buldu.

Yaklaşık bir hafta evvel açılan Facebook etkinliğine “Katılıyorum” işareti verdiyseniz, Seogu’nun günlerdir ne kadar hummalı bir çalışma içinde olduğunu, dükkana gelecek belki 5, belki de 100 kişiye bu etkinliğin heyecanını yaşatmayı nasıl da istediğini fark etmişsinizdir.

Kendisine sabah saatlerinde, 'Etkinliğin Pitchfork, FACT Magazine ve SPIN başta olmak üzere dünya müzik medyasında manşet olacak' desek, yüksek ihtimalle o kocaman gülen yüzünü bir kez daha bizlerle paylaşırdı. Ama burası, asla asla dememeyi öğrenmek zorunda kaldığımız Türkiye…"