Devlet Bahçeli'den darbe girişimi ile ilgili ilk mesaj

Devlet Bahçeli'den darbe girişimi ile ilgili ilk mesaj

MHP lideri Devlet Bahçeli, darbe girişimi ile ilgili Başbakanı aradı, ardından yazılı açıklama yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım'ı telefonla arayarak, "kalkışmanın kabul edilemez" olduğunu ifade etti.

Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yıldırım'la görüşen Bahçeli, kalkışmanın kabul edilemez olduğunu belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin yanında olduklarını belirtti.

BAHÇELİ'DEN YAZILI AÇIKLAMA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, demokrasiyi askıya alma, millet iradesini yok sayma teşebbüsünün Türkiye'ye yapılacak büyük bir hata olacağının açık ve meydanda olduğunu bildirdi.

Bahçeli, yazılı açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin olağanüstü ve gayrimeşru bir durumla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Devlet Bahçeli, yazılı açıklamasında, Türk Silahlı Kuvvetleri içinden bir grubun askeri müdahalede bulunmak ve yönetimi devralmak istediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Demokrasiyi askıya alma, millet iradesini yok sayma teşebbüsünün ülkemize yapılacak büyük bir hata olacağı açık ve meydandadır. Türkiye yakın tarihinde defalarca askeri darbe girişim ve tecrübesini yaşamıştır. Türk milleti her seferinde darbelerin yıkım ve acı sonuçlarına muhatap kalmıştır.

Şu anda ülkemiz kriz ve belirsizlik sarmalının dibindedir. Herkes bilmelidir ki demokrasiden taviz istikbal ve istiklalden kopuş demektir.

Milliyetçi Hareket Partisi her türlü demokrasi dışı arayışa tavırlı ve karşıdır."

ÇÖZÜM YOLU DEMOKRASİ

Türkiye’nin pek çok sorun ve sıkıntısı olduğunu belirten Bahçeli, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünün çok ciddi tehdit ve taciz altında bulunduğunun ortada olduğuna işaret etti.

Her sorununun çözüm yolunun demokrasi olduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Türkiye’nin iç savaş ve kaos ortamına savrulması halinde Türk milletinin ödeyeceği bedel vahim ölçüde yüksek ve pahalı olacaktır. Bu itibarla geleceğimizi karartacak, milli birlik ve bütünlüğümüzü sabote edecek her türlü müdahaleye milletçe mesafeli durmamız şarttır ve tarihi bir sorumluluktur.

Nitekim hiçbir kalkışma kabul edilemeyecektir. Askeri darbe teşebbüsünde bulunanların derhal hukuka teslim
olmaları en samimi beklentim ve tavsiyemdir. Milletimizin sağduyulu olması, teenni ve soğukkanlı hareket etmesi
önem ve aciliyet arz etmektedir.

Halkın sokağa daveti, Türk askeriyle muhtemel bir çatışma içine girmesi vahim bir tehlike olarak önümüzde durmaktadır. Bilhassa Milliyetçi-ülkücü hareketin provokasyon ve ajitasyonlara karşı teyakkuzuyla birlikte, sokaklara çıkarak iç savaş şartlarına hizmet etmesi düşünülemeyecektir. Hiçbir dava arkadaşım karanlık sürecin taraf ve faili olmayacaktır."

Partisinin Türkiye'nin sancılı tablosunu dikkatle ve demokrasiye tam bir riayet ve sadakatle takip edeceğinin altını çizen Bahçeli, "Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Türk milleti bu badireyi atlatacaktır. Milli birlik ve beraberliğimizi bozmaya hiç kimsenin gücü de yetmeyecektir" ifadesini de kullandı.

İHA